- Jastrzębie-Zdrój
- Pszów
- Racibórz
- Radlin
- Region
- Rybnik
- Rydułtowy
- Wodzisław Śląski
- Żory
- Wiadomości
- Nie przegap
- Edukacja
- Jastrzębie Online
Nowa odsłona programu Maluch+. Żłobek w każdej gminie, na Śląsku dodatkowe 10 tys. miejsc
W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach przedstawiono nowe zasady rządowego programu "Maluch+". Zgodnie z założeniami, w naszym województwie ma powstać dodatkowych 10 tysięcy miejsc opieki dla dzieci do 3 roku życia. Na realizację projektu w skali kraju przeznaczone zostanie 5,5 mld złotych.
Program "Maluch+" wspiera tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki dla najmłodszych dzieci. Celem kolejnej edycji, tym razem - w przeciwieństwie do poprzednich jednorocznych - realizowanej długofalowo, jest wsparcie gmin w tworzeniu "dostępnej, wysokiej jakości i przystępnej cenowo opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennych opiekunów". Możliwości te mają służyć również maluchom z niepełnosprawnościami bądź wymagającymi szczególnej opieki.
– W województwie śląskim w tej chwili mamy 8 tys. miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Naszym zadaniem jest, aby w każdej gminie powstał taki punkt. […] Dzisiaj jeszcze 1/3 gmin takich miejsc nie ma - powiedział wicewojewoda Jan Chrząszcz.
O szczegółach nowej edycji "Maluch+" poinformowała na spotkaniu dyrektor Wydziału Rozwoju i Współpracy Terytorialnej ŚUW Dorota Wójtowicz.
– Zasady tego programu będą uelastycznione i uproszczone – zaznaczyła dyrektor Dorota Wójtowicz. – Celem całego programu jest to, żebyśmy osiągnęli tzw. cel boloński, czyli przynajmniej 33 proc. dzieci w wieku do lat 3 jest objęte w danym kraju opieką instytucjonalną - dodała.
Budżet nowej edycji zaplanowano na 5,5 mld złotych, województwo śląskie ma otrzymać z tej puli 550 mln zlotych. Liczba miejsc dla najmłodszych dzieci zwiększy się w kraju o dodatkowe 102 tys. miejsc, a w województwie śląskim o ok. 10 tys. miejsc. Obecnie w Polsce funkcjonuje 8 tys. żłobków i klubów dziecięcych, w których jest ok. 228 tys. miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech. W 2015 roku było to niespełna 3 tys. placówek, które oferowały zaledwie 84 tys. miejsc dla dzieci.
Program kierowany jest przede wszystkim do gmin, a w drugiej kolejności do pozostałych podmiotów tworzących miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi.
W nowej edycji programu gminy będą miały trzy lata na realizację zadania od ogłoszenia informacji o przyznaniu dofinansowania. Pieniądze będzie można przeznaczyć nie tylko na przebudowę, remont budynku lub dostosowanie pomieszczeń do potrzeb dzieci, ale także na zakup lub montaż wyposażenia. Samorządy na dofinansowanie do funkcjonowania już utworzonego miejsca dla najmłodszych otrzymywać będą przez trzy lata miesięcznie do 837 zł.