Salon w stylu loft – czym charakteryzuje się design, który bije rekordy popularności?
Lofty były niegdyś dużymi, przestronnymi wnętrzami o charakterystyce przemysłowej, utrzymywanymi w pofabrycznej stylistyce. Wiele osób często myli loft ze stylem industrialnym – nie jest to ogromny błąd, jednak przymierzając się do aranżacji wnętrza w danym nurcie aranżacyjnym, warto znać najważniejsze różnice tej dwójki. W stylów industrialnym dominuje szarość betonowych ścian, zaś pozostałe kolory są ciemne i mocne. Dodatki inspirowane są przeszłością, przypominając o czasach, w których amerykańskie rodziny osiedlały się w opuszczonych fabrykach, tworząc tam miejsce do funkcjonowania. Styl loft jest zaś ocieplonym wizerunkiem industrialu – dominacja ciepłych barw czyni pomieszczenia przytulnymi, zaś nowoczesne dodatki pozwalają na skuteczne i estetyczne łączenie przeszłości z teraźniejszością. Styl loft szczególną popularność zyskał dzięki posiadaniu w sobie elementów vintage, art deco, a także pazura nowoczesności. Urządzając salon w stylu jak z okładki magazynu, należy mieć na uwadze kilka elementów, bez których nie idzie się obejść.
Minimalizm, miękkość i cegła, czyli jak wprowadzić loft do swojego salonu
Urządzenie pomieszczenia zgodnie z ideą stylu loft nie wymaga od nas wydawania horrendalnych sum na diametralny remont. Loft można wprowadzać powoli i z wyczuciem, bez kucia ścian czy wyrzucania wszystkich mebli. Minimalizm jest tu wręcz wskazany – metalowe lub drewniane regały, wiszące półki oraz szklany stolik kawowy na masywnych drewnianych nóżkach świetnie sprawdzą się w salonie, któremu chce się nadać styl zaczerpnięty sprzed czasów opuszczonych fabryk. Jeżeli posiadasz w swoim otoczeniu drewniane meble, to spory plus – materiał ten doskonale współgra z metalem, gipsem, betonem czy szkłem, które również są obecne w salonach typu loft. Warto również zaopatrzyć się w miękkie pufy czy wymienić kanapę na sofę z funkcją spania i dodatkowym pojemnikiem na pościel, dzięki czemu we wnętrzu zachowany będzie porządek. Styl loft definiuje jeden charakterystyczny element, bez którego w większości przypadków się nie obejdzie – cegła na ścianę to konieczność, jeżeli chcemy oddać ducha loftu w pełnej krasie. Współcześnie mamy do wyboru wiele rodzajów i gatunków cegieł, jednak najkorzystniejsze cenowo są gipsowe cegły, które zdobyć możemy między innymi w sklepie internetowym firmy STEINBLAU. Ściana z cegieł w odcieniach czerwieni i pomarańczu z pewnością zachwyci gości już u progu salonu. Ten dodatek nie ma sobie równych, z roku na rok zyskując na popularności. Ponadto cegła dekoracyjna na ścianę sprawdzi się także w wielu innych aranżacjach, niekoniecznie utrzymanych w duchu loftu.
Gipsowa cegła na ścianę – dlaczego warto skorzystać właśnie z tego materiału?
Zachwycające w sferze wizualnej, odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w czyszczeniu – to tylko kilka kropli w morzu zalet, jakie niesie zastosowanie ceglanej aranżacji w swoim wymarzonym mieszkaniu. Zwróćmy uwagę na wagę gipsowych cegieł; są one znacznie lżejsze od płyt ciętych z naturalnej cegły. Mniejszy ciężar robi poważną różnicę między innymi wtedy, gdy mamy do czynienia z ograniczeniami bezpośrednio związanymi z obciążeniem ściany. Cegła na ścianę wykonana z gipsu jest łatwiejsza w montażu, a także bardziej ekonomiczna – mocowanie nie wymaga zużycia horrendalnych ilości kleju, zaś jego cieńsza warstwa będzie szybciej wiązać konstrukcję. Ciekawostką działającą na korzyść płyt gipsowych cegłopodobnych jest to, że w sklepach coraz częściej dostępne są narożniki, które znacząco ułatwiają prace montażowe w przypadku ścian narożnych, eliminując przy tym problem nieestetycznych rantów, jakie występują w przypadku montażu oryginalnej cegły ciętej. Cegła w aranżacji jeszcze przez wiele lat nie opuści wysokiego miejsca na podium nowoczesnych zastosowań we wnętrzach – możemy być tego pewni.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze