środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

W powiecie wodzisławskim powołano Lokalne Partnerstwo ds. Wody

15.12.2022 09:00 | 0 komentarzy | juk

Zapobieganie skutkom suszy oraz poprawa gospodarki wodnej – to główne cele Lokalnego Partnerstwa ds. Wody, które właśnie powstało w powiecie wodzisławskim.

W powiecie wodzisławskim powołano Lokalne Partnerstwo ds. Wody
Wszystkie dziewięć gmin naszego powiatu oraz sam powiat wodzisławski zgodziły się na utworzenie Lokalnego Partnerstwa ds. Wody Powiatu Wodzisławskiego.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

7 grudnia w Starostwie Powiatowym Wodzisławiu Śl. odbył się zwołany przez starostę Leszka Bizonia Konwent Miast i Gmin Powiatu Wodzisławskiego. Celem spotkania było podpisanie przez samorządy listu intencyjnego w sprawie utworzenia Lokalnego Partnerstwa ds. Wody (LPW). - To nowa inicjatywa na rzecz projektów z zakresu ochrony wód oraz gospodarki wodnej, w której uczestniczyć mogą prócz samorządów również inne instytucje, zwłaszcza okołorolnicze - wyjaśnia Kinga Jamioła z Biura Komunikacji Społecznej i Informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl.

List podpisany

Zawarte porozumienie jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą w powiecie i ma szczególne znaczenie. Stronami umowy są nie tylko lokalne samorządy, ale też Wody Polskie – Zlewnia w Gliwicach oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. – Wprawdzie póki co, zgodnie z obecnymi założeniami, premiowanie inwestycji z zakresu gospodarki wodnej przez LPW będzie mogło dotyczyć jedynie obszarów wiejskich, jednak bardzo się cieszę, że jako wyraz solidarności i wsparcia dla tej inicjatywy wszystkie dziewięć gmin naszego powiatu plus sam powiat zgodziły się na utworzenie Lokalnego Partnerstwa ds. Wody Powiatu Wodzisławskiego – wyjaśnia starosta Leszek Bizoń, który decyzją samorządowców został wybrany przewodniczącym LPW-u. Dalej podkreśla też, że LPW będzie otwarte także na inne podmioty zainteresowane działaniem na rzecz ochrony zasobów wodnych i właściwej gospodarki wodnej. – Dzisiaj porozumienie podpisały samorządy. Robimy pierwszy krok, ale to nie oznacza, że do partnerstwa – gdy ono już się rozwinie – nie będą mogły przystąpić również inne zainteresowane podmioty, jak spółki wodne i wodociągowe, przedsiębiorstwa lub organizacje pozarządowe aktywne w tej dziedzinie czy nawet pojedyncze osoby – podkreśla szef powiatu.

Podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia LPW w powiecie wodzisławskim to pokłosie wielomiesięcznych rozmów i konsultacji pomiędzy włodarzami miast i gmin oraz Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. W tej sprawie w sierpniu w wodzisławskim starostwie zorganizowano m.in. konferencję z udziałem zainteresowanych podmiotów. Wcześniej z inicjatywy wicestarosty Tadeusza Skatuły odbyły się dwa spotkania, których celem było zapoznanie samorządów z tym projektem i zachęcenie ich do przyłączenia się do niego.

Jasny cel

Wyjaśnijmy, że Ministerstwo Rozwoju i Rozwoju Wsi na poziomie centralnym podjęło prace nad utworzeniem lokalnych partnerstw do spraw wody, których zadaniem jest zainicjowanie i zacieśnianie współpracy pomiędzy wszystkimi kluczowymi partnerami na rzecz zarządzania zasobami wody w rolnictwie i na obszarach wiejskich na poziomie lokalnym. Działania te mają prowadzić do poprawy efektywności zarządzania wodą. W sierpniu powołano pierwsze pilotażowe partnerstwa po jednym w każdym z województw. - Głównym celem jest zastosowanie podejścia terytorialnego dla łagodzenia problemów związanych z ochroną wód. Jego istota polega na zaaranżowaniu współpracy pomiędzy podmiotami, mającymi realny wpływ na sytuację w tym zakresie. Jako obszar działania LPW przyjęto nie gminy, lecz powiaty, bo to na tym poziomie na ogół reprezentowane są podmioty działające w zakresie różnych aspektów gospodarki wodnej i rolnictwa - tłumaczy Kinga Jamioła.

Dodatkowo punktowane wnioski

Ochrona wód i właściwe nimi zarządzanie wymaga bardzo często nakładów inwestycyjnych. Przedsięwzięcia związane z budową, przebudową, odbudową, rozbudową urządzeń melioracji wodnych oraz niewielkich urządzeń wodnych (w szczególności ograniczających odpływ wody, z uwzględnieniem jej retencjonowania), w celu rozwoju ogólnopolskiego systemu retencji wodnej na obszarach wiejskich według planów będą mogły zostać sfinansowane w ramach funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Instytucje członkowskie LPW będą miały z kolei wpływ na rankingi inwestycji i działań remontowych, dotyczących racjonalnego gospodarowania wodami. Zadania inwestycyjne znajdujące się na takiej liście, na etapie składania wniosku o dofinansowanie tych inwestycji w ramach dotacji z KPO, będą premiowane dodatkowymi punktami. Na etapie składania wniosków o dofinansowanie sprawdzane będzie bowiem, czy wnioskodawca jest członkiem Lokalnego Partnerstwa Wodnego oraz czy zaproponowane przedsięwzięcie zostało wskazane przez Lokalne Partnerstwo Wodne jako priorytetowa inwestycja na terenie działania danego LPW i czy znajduje się w rankingu inwestycji danego powiatu.

Ludzie:

Leszek Bizoń

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski