Jest plan na bezpieczeństwo energetyczne Śląska
W ciągu kolejnej dekady Polskie Sieci Elektroenergetyczne wybudują w całej Polsce ponad 5,7 tys. km nowych linii najwyższych napięć. Te inwestycje są uwzględnione w zatwierdzonym w listopadzie tego roku przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nowym planie rozwoju sieci przesyłowej do 2032 roku. Nowe linie i stacje pozwolą zapewnić bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w całym kraju. W województwie śląskim PSE przeznaczą na ten cel 3,5 mld zł.
Nowy plan przygotowany przez PSE jest odpowiedzią na trwający w Polsce proces zmiany struktury wytwarzania energii elektrycznej w kraju. Zwiększa się udział mocy produkowanej na północy Polski, głównie przez farmy wiatrowe, a maleje udział elektrowni konwencjonalnych, zlokalizowanych na południu, w tym także w województwie śląskim. Zmiany te wymagają nowoczesnej infrastruktury przesyłowej, która pozwoli przesłać energię do każdego zakątka kraju. PSE planują przeznaczyć na ten cel do 2036 roku blisko 36 mld zł. To największy program inwestycyjny w historii spółki. Dzięki niemu powstanie nowoczesny układ zasilania, który jest niezbędny do realizacji w Polsce transformacji energetycznej.
Energetyczny most północ - południe
Jedną z najważniejszych elementów przyszłego systemu elektroenergetycznego będzie tzw. linia stałoprądowa wysokiego napięcia (HVDC). Będzie to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce na lądzie – dotychczas stosowano je przede wszystkim w przypadku linii podmorskich, łączących dwa państwa.
Nowa linia połączy Górny Śląsk z północą, gdzie powstają nowe duże źródła wytwórcze, w tym morskie farmy wiatrowe oraz elektrownia jądrowa. Zastosowanie linii HVDC pozwoli na ograniczenie strat przesyłowych i „transport” dużych mocy na kilkaset kilometrów, bez obciążania pozostałych elementów systemu.
Śląski pierścień mocy
Kolejną inwestycją o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego Śląska jest budowa linii 400 kV Godów – Pawłowice. Jest to element elektroenergetycznego pierścienia przesyłowego wokół całej aglomeracji śląskiej, dzięki któremu możliwe będzie dostarczenie energii elektrycznej na Śląsk z różnych kierunków, także w przypadku awarii elementów systemu przesyłowego. Mieszkańcy Śląska będą mieli zabezpieczone dostawy energii nawet w przypadku uszkodzenia którejś z linii przez ekstremalne zjawiska pogodowe.
Nowe linie i stacje elektroenergetyczne umożliwią także rozwój stref gospodarczych zapewniając odpowiednie warunki przyłączenia nowych podmiotów do systemu elektroenergetycznego. Zakończenie projektu jest planowane w 2027 roku.
Dialog z mieszkańcami
PSE cały czas doskonalą proces inwestycyjny tak, by minimalizować wpływ na środowisko oraz społeczności lokalne. Kluczowe znaczenie w tych działaniach ma dialog z mieszkańcami i władzami samorządowymi terenów, na których ma być zlokalizowana infrastruktura elektroenergetyczna.
Mieszkańcy są włączani w proces planowania tras linii już na bardzo wczesnym etapie prac koncepcyjnych. – To bardzo pracochłonny proces, wymaga bowiem przeanalizowania i znalezienia kompromisowych rozwiązań dla setek, a nawet tysięcy uwag zgłaszanych przez mieszkańców. Podejście takie pozwala jednak wyeliminować wiele problemów i kwestii spornych już na wczesnym etapie. Dzięki temu wypracowane rozwiązania projektowe są akceptowane przez właścicieli nieruchomości, a spółka może sprawnie realizować kolejne etapy prac – podsumowuje Aleksander Maicher PSE Centralnej Jednostki Inwestycyjnej w Katowicach.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze