Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

W gminie Rudnik powstanie pierwsza tego typu farma wiatrowa na Śląsku. Energia ma popłynąć w 2024 roku

08.12.2022 09:10 | 1 komentarz | mad

TAURON nabył projekt farmy wiatrowej o łącznej mocy 33 MW. Inwestycja jest zlokalizowana w okolicach Raciborza, a konkretnie w gminie Rudnik. Energetyczny lider planuje rozpocząć budowę jeszcze w tym roku, a pierwsza energia elektryczna popłynie z farmy w pierwszej połowie 2024 roku.

W gminie Rudnik powstanie pierwsza tego typu farma wiatrowa na Śląsku. Energia ma popłynąć w 2024 roku
TAURON nie zdradził dokładnej lokalizacji turbin, na fotografiach pokazał natomiast dwie wioski: Modzurów (na zdj.) i Sławików (fot. TAURON)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dwunasta farma

- W ostatnich miesiącach przyspieszyliśmy realizację założeń Zielonego Zwrotu TAURONA. Oddajemy do użytku realizowane w ostatnich latach inwestycje i rozpoczynamy budowę kolejnych farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Wraz z projektem w Raciborzu w budowie mamy trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 110 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. - W 2025 roku planujemy dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy - dodaje prezes TAURONA.

TAURON rozpocznie budowę swojej dwunastej farmy wiatrowej w tym roku. Będzie to jednak pierwsza tego typu inwestycja zlokalizowana w województwie śląskim. Instalacja o łącznej mocy 33 MW będzie składać się z 15 turbin, każda o mocy 2,2 MW. Prąd popłynie z niej już w połowie 2024 roku i pokryje zapotrzebowanie 28 tys. gospodarstw domowych.

Spółka czeka na liberalizację ustawy

Inwestycję realizuje spółka TAURON Zielona Energia, która odpowiada w Grupie TAURON za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także prowadzi nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.

- To już piąta farma wiatrowa budowana przez TAURON Zielona Energia. Jako spółka deweloperska, czekamy w dalszym ciągu na liberalizację ustawy 10H (to dziesięciokrotność wysokości elektrowni wiatrowej jako minimalną odległość nowej inwestycji od istniejących zabudowań mieszkalnych i form ochrony przyrody – przyp. red.), bez czego dalsza realizacja Zielonego Zwrotu TAURONA będzie utrudniona. Kontrolowany rozwój energetyki wiatrowej może być odpowiedzią na rosnące ceny energii elektrycznej i wzmacnianie niezależności energetycznej Polski - mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu TAURON Zielona Energia.

Powołanie spółki odpowiedzialnej za rozwój nowych mocy zainstalowanych w OZE wynika bezpośrednio z założeń Zielonego Zwrotu TAURONA.

Wiatrowe megawaty

TAURON dysponuje dziś jedenastoma farmami wiatrowymi, tj.: Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap, w których energię elektryczną wytwarza 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 416 MW.

W czerwcu tego roku TAURON kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW. Budowa farmy wiatrowej Mierzyn, zgodnie z przyjętymi założeniami, zostanie zakończona do końca 2024 r.

Z początkiem października TAURON ogłosił, że będzie realizował inwestycję o łącznej mocy 20 MW, która zlokalizowana jest w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim. Energia elektryczna popłynie do sieci z tego miejsca na początku 2025 roku. Farma wiatrowa Nowa Brzeźnica zaopatrzy w energię 19 tys. gospodarstw domowych. Na farmę będzie się składać łącznie 9 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW.

Strategiczny Zielony Zwrot

Nowa strategia energetycznego lidera zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu TAURONA poprzez skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy.

Tylko w energetyce wiatrowej TAURON chce podwoić stan posiadania do 2025, a w 2030 roku Grupa planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie Grupa będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 roku zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 roku będzie dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW.

Od lat

O tym, że w gminie Rudnik mają powstać wiatraki, mówiło się od lat. Swego czasu odbył się nawet całodniowy wyjazd zainteresowanych na farmę wiatrową w gminie Rydzyna (województwo wielkopolskie). Organizatorem wyprawy była spółka EP Gamów, która planowała budowę 18 wiatraków na terenie gminy Rudnik. Celem wycieczki było przybliżenie zainteresowanym działania elektrowni wiatrowych. Później temat ucichł, ale powrócił w zeszłym roku, kiedy po 10 latach do miejscowego urzędu dotarła informacja o kupnie od spółki EP Gamów projektów i pozwoleń na budowę wiatraków w Gamowie przez firmę Windpower Gamów Sp. z o.o. - Gmina Rudnik nie ma wpływu obecnie na działania nowego przedsiębiorcy, ale uważnie przygląda się rozwojowi sytuacji - informowali wówczas urzędnicy.

Z takiego obrotu sprawy nie byli zadowoleni mieszkańcy. Radna Maria Szreder z Gamowa mówiła wprost, że „ludzie są przerażeni”. Czytaj więcej TUTAJ.

Do tematu wkrótce wrócimy.