Czwartek, 16 maja 2024

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Ks. Bernard Rak z Rogowa został dziekanem dekanatu Gorzyce. Dekret wręczył abp. Wiktor Skworc

02.12.2022 16:43 | 0 komentarzy | FK

Metropolita Górnośląski Arcybiskup Wiktor Skworc wręczył nominacje pięciu nowym dziekanom Archidiecezji Katowickiej. Jeden z dotychczasowych dziekanów został wybrany na drugą kadencję.

Ks. Bernard Rak z Rogowa został dziekanem dekanatu Gorzyce. Dekret wręczył abp. Wiktor Skworc
Ks. Bernard Rak jest proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rogowie fot. Szymon Kamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowymi dziekanami zostali: ks. Leszek Makówka - dekanat Kochłowice, ks. Jarosław Międzybrodzki - dekanat Ruda Śląska, ks. Marek Noras - dekanat Rybnik, ks. Bernard Rak - dekanat Gorzyce, ks. Rafał Śpiewak - dekanat Chorzów. Na drugą kadencję powołano ks. Bogumiła Mazurczyka z Miedźnej. 

Proboszcz z Rogowa ks. dr Bernard Rak powołany na dziekana

Ks. Rak urodził się 18 sierpnia 1970 roku w Chełmie Śląskim. W 1985 roku rozpoczął naukę w Zespole Szkół Hutniczo–Mechanicznych w Katowicach Szopienicach. Zdał egzamin dojrzałości i zawód technika o specjalności: technik aparatury kontrolno–pomiarowej i automatyki przemysłowej.

Po maturze w 1990 roku wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Na zakończenie studiów zdobył stopień magistra teologii na podstawie: „Wolność człowieka w nauczaniu Episkopatu Polski w latach osiemdziesiątych”. 11 maja 1996 z rąk abpa Damiana Zimonia przyjął święcenia kapłańskie.

Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach: NSPJ w Niedobczycach (1996-1999) i św. Józefa w Załężu (1999-2003). Od 1 września 2003 rozpoczął pracę w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach jako prefekt.

W 2000 ukończył studia podyplomowe na Pastoralnym Instytucie Teologicznym UKSW – filia w Katowicach, uzyskując stopień licencjata teologii. W latach 2004–2006 studiował w Szkole Wychowawców Seminaryjnych w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie. Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach ukończył Podyplomowe Studia Specjalistyczne Teologii (2005). Studia te zostało uwieńczone pracą doktorską nt. „Eucharystia źródłem chrześcijańskiej nadziei w nauczaniu Jana Pawła II”, napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr hab. A. Drożdża (opublikowana, Tarnów 2008).

Na początku 2013 mianowany administratorem parafii NSPJ w Rogowie, a od 20 kwietnia proboszczem.

Funkcje w Kościele Katolickim

W Kościele Katolickim stan duchowny dzieli się na trzy stopnie: diakoni, prezbiterzy (księża) i biskupi. Biskupi mogą sprawować wszystkie sakramenty, prezbiterzy i diakoni wykonują swoją funkcje zgodnie z decyzjami biskupa i Kodeksem Prawa Kanonicznego.

Prezbiterzy są powoływani na różne funkcje, które związane są z wykonywanymi zadaniami, są to między innymi rezydenci, wikariusze, proboszczowie czy dziekani. Parafie skupione są w dekanaty, na czele każdego stoi dziekan. O funkcji dziekana mówią wyraźnie Kanony 553, 554 i 555 (Rozdział VII KPK). Kodeks jasno określa też sposób i okres pełnienia funkcji.

- Dziekana należy mianować na pewien czas, określony prawem partykularnym. Na skutek słusznej przyczyny, zgodnie z własnym roztropnym osądem, biskup diecezjalny może swobodnie usunąć dziekana z urzędu – czytamy w Kanonie 554 KPK.

Jakie są prawa i obowiązki dziekana? To również ustalono w kościelnych przepisach.

- Oprócz uprawnień prawomocnie mu udzielonych przez prawo partykularne, dziekan ma obowiązek i prawo: popierać i koordynować w ramach dekanatu wspólną działalność pasterską; czuwać nad tym, by duchowni jego okręgu prowadzili życie odpowiadające ich stanowi i troskliwie wypełniali swoje obowiązki; czuwać nad tym, by święte czynności były sprawowane zgodnie z przepisami liturgicznymi, by czystość i piękno kościoła i sprzętu liturgicznego, zwłaszcza w sprawowaniu i przechowywaniu Najświętszego Sakramentu były starannie utrzymywane; żeby księgi parafialne były właściwie spisywane i należycie przechowywane, dobra kościelne prawidłowo administrowane, a budynek parafialny otoczony właściwą troską. Dziekan w powierzonym sobie dekanacie: zabiega o to, ażeby duchowni zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, uczestniczyli w określonym czasie w prelekcjach, spotkaniach teologicznych lub konferencjach, według postanowienia; troszczy się o dostarczenie pomocy duchowych prezbiterom swego okręgu; najbardziej zaś troszczy się o tych kapłanów, którzy znajdują się w trudniejszych okolicznościach lub przeżywają jakieś problemy – informuje  Kodeks Prawa Kanonicznego.

Obowiązkiem dziekana jest również troska o proboszczów, a także organizacja między innymi godnych pogrzebów.

- Dowiedziawszy się o poważnej chorobie proboszcza w swoim rejonie, dziekan winien zatroszczyć się o to, ażeby nie był on pozbawiony pomocy duchowej i materialnej, a w przypadku śmierci odprawiony był godny pogrzeb. Ma zatroszczyć się również o to, aby podczas choroby czy śmierci nie zostały zabrane lub nie zaginęły księgi, dokumenty, sprzęt liturgiczny oraz inne przedmioty należące do kościoła - stwierdza KPK.

Dziekan ma również obowiązek wizytować parafie swojego rejonu w sposób określony przez danego biskupa diecezjalnego.