Czwartek, 26 grudnia 2024

imieniny: Szczepana, Dionizego

RSS

W Jastrzębiu-Zdroju o koncepcji przemysłu 4.0. Prezydent Hetman: "Wspieramy ją"

28.11.2022 15:59 | 7 komentarzy | juk

Czym jest koncepcja przemysłu czwartej generacji? O co w niej chodzi? Na te i inne pytania starano się odpowiedzieć podczas webinaru w Jastrzębiu-Zdroju.

W Jastrzębiu-Zdroju o koncepcji przemysłu 4.0. Prezydent Hetman: "Wspieramy ją"
- W Jastrzębiu-Zdroju rozwój przemysłu 4.0. Jastrzębie-Zdrój - mówiła Anna Hetman, prezydent miasta. (fot. UM w Jastrzębiu-Zdroju)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

25 listopada odbyło się spotkanie dotyczące perspektyw i ścieżek rozwoju przemysłu czwartej generacji w ośrodkach górniczych. - Największą wartością naszego miasta są jego mieszkańcy. Młodzi, ambitni, bardzo dobrze wykształceni. Szczególnie ze względu na profile kształcenia w szkołach ponadpodstawowych, mam na myśli specjalistów od programowania, automatyki, czy innych technicznych zawodów. Stąd wspieramy w Jastrzębiu-Zdroju rozwój przemysłu 4.0. Jastrzębie-Zdrój - mówiła Anna Hetman, prezydent miasta Jastrzębie-Zdrój, rozpoczynając webinarium.

Szerzej o prezentacji dobrych praktyk związanych z wykorzystaniem koncepcji Przemysłu 4.0 na rzecz sprawiedliwej transformacji miasta górniczego, jakim jest Jastrzębie-Zdrój oraz jego obszaru funkcjonalnego opowiedzieli uczestnicy spotkania. Webinarium otworzył wykład profesora Krzysztofa Gwosdza oraz prof. Katarzyny Hetmańczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas którego prelegenci wyjaśnili, na czym polega koncepcja przemysłu czwartej generacji. - Przemysł 4.0 jest to termin, który jest relatywnie nowy, po raz pierwszy użyto go raptem 11 lat temu. Próbując najprościej wytłumaczyć, o co chodzi z przemysłem 4.0, moglibyśmy powiedzieć, że są to zmiany technologiczne, zmiany organizacyjne, które zachodzą i będą zachodzić w przemyśle na skutek zastosowania zaawansowanych narzędzi cyfrowych. Mówiąc inaczej, przemysł 4.0 to jest koncepcja, gdzie fizyczny świat przemysłu spotyka się z cyfrowym światem informatyki. I to zetknięcie ma potencjał rewolucyjny – wyjaśniał podczas wykładu prof. Krzysztof Gwosdz.

Druga cześć spotkania, była częścią panelową, w której wzięła udział prezydent Anna Hetman, profesor Mariusz Hetmańczyk z Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości, Agnieszka Łasut z Polskiego Klastra IoT i AI SINOTAIC oraz Jarosław Domin z jastrzębskiej firmy Data Quest. Uczestnicy do całej dyskusji mogli odnieść się w kontekście Jastrzębia-Zdroju. Jedno z zadanych pytań online zostało skierowane do jastrzębskiego przedsiębiorcy, Jarosława Domina. Uczestnika webinarium zainteresowała wypowiedź właściciela firmy Data Ques na temat idealnych warunków do założenia i rozwoju własnej działalności w Jastrzębiu-Zdroju. Jarosław Domin podkreślił, że nie zamierza i nie chce przenieść swojej firmy do większej aglomeracji. - Zostały stworzone takie warunki w Jastrzębiu-Zdroju, żebym mógł prowadzić swoją działalność, najprawdopodobniej, jak wszystkie wskaźniki ekonomiczne mogą tutaj pokazywać, po dużo niższych kosztach operacyjnych niż bym to mógł robić, chociażby we Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach czy innym ośrodku wielkomiejskim - wyjaśnił.

Podsumowanie webinarium włączyło do dyskusji uczestników spotkania online oraz zgromadzonych na sali. Nauczyciele oraz młodzież podzielili się również swoimi opiniami na temat nauczania oraz możliwości, które dają zajęcia szkolne. Pojawiła się także nowa terminologia zapowiadająca kolejny nadchodzący etap uprzemysłowienia, związany z koncepcją Przemysłu 5.0.

Webinarium odbyło się w ramach World Urban Forum w Twoim Mieście w ramach innowacyjności miasta. Wpisało się także w jeden z 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ – Cel 9, który dotyczy Budowania stabilnej infrastruktury, promowania zrównoważonego uprzemysłowienia oraz wspierania innowacyjności. Webinarium można obejrzeć na oficjalnym kanale miasta Jastrzębie-Zdrój w You Tube.

Ludzie:

Anna Hetman

Anna Hetman

Radna miasta Jastrzębie-Zdrój, była prezydent miasta