środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

W powiecie wodzisławskim rozmawiali o dobrych praktykach w opiece nad osobami z niepełnosprawnością

28.11.2022 10:43 | 0 komentarzy | juk

Jeżeli opiekunowie osób niepełnosprawnych, a często są nimi rodzice – prezentują postawę aktywną i otwartą – to i ich podopiecznym łatwiej jest odnaleźć się w nowej sytuacji, np. niepełnosprawne dorosłe dzieci częściej korzystają z oferty warsztatów terapii, ośrodków wsparcia czy zakładów aktywności zawodowej.

W powiecie wodzisławskim rozmawiali o dobrych praktykach w opiece nad osobami z niepełnosprawnością
Konferencję zorganizował wodzisławski oddział Caritas, który na zlecenie powiatu wodzisławskiego prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej św. Hiacynta i Franciszek w Wodzisławiu Śl. oraz Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Połomi. (fot. Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W minioną środę 23 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Połomi odbyła się konferencja poświęcona możliwościom wspierania osób z niepełnosprawnościami, a także dobrym praktykom w tym zakresie. W konferencji wzięli udział pracownicy instytucji pomocowych, członkowie organizacji pozarządowych, przedstawiciele oświaty, osoby niepełnosprawne i ich rodziny oraz specjaliści zainteresowani tematyką. Wszystkich ich powitał Andrzej Pałka – dyrektor ośrodka Caritas w Wodzisławiu Śl.

W pierwszej części Monika Tlołka z Powiatowego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie mówiła o cienkiej granicy, jaka czasami występuje pomiędzy opieką nad osobami niesamodzielnymi a zachowaniami przemocowymi. Z kolei kierownik WTZ w Katowicach, a jednocześnie członkini Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Województwa Śląskiego, Patrycja Rojek zwracała uwagę na konieczność większej i bardziej intensywnej pracy z opiekunami osób niepełnosprawnych. To oni bowiem odgrywają kluczową rolę w rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Jeżeli opiekunowie, a często są nimi rodzice – prezentują postawę aktywną i otwartą – to i ich podopiecznym łatwiej jest odnaleźć się w nowej sytuacji, np. niepełnosprawne dorosłe dzieci częściej korzystają z oferty warsztatów terapii, ośrodków wsparcia czy zakładów aktywności zawodowej. Jeżeli natomiast rodziny z osobami niepełnosprawnymi zamykają się w swoim środowisku – wówczas bardzo trudno przerwać spiralę izolacji. Inny aspekt tego zjawiska poruszył kierownik POW w Połomi Wojciech Niemiec. Na podstawie obserwacji grup terapeutycznych WTZ w Wodzisławiu Śl. mówił on o nadopiekuńczości jako o barierze w aktywizacji osób z niepełnosprawnościami.

Na koniec rozmawiano o dobrych praktykach. O tym, jak opieka nad osobami niepełnosprawnymi wygląda to z perspektywy jednej z lokalnych organizacji pozarządowych i jej członków opowiadała Elżbieta Golec ze Stowarzyszenia „Radlińska Przystań”. Podczas konferencji zaprezentowano też prace wykonane przez osoby niepełnosprawne podczas zajęć w WTZ i ośrodkach wsparcia.

Konferencję zorganizował wodzisławski oddział Caritas, który na zlecenie powiatu wodzisławskiego prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej św. Hiacynta i Franciszek w Wodzisławiu Śl. oraz Powiatowy Ośrodek Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Połomi. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Wzmacniajmy się – aktywizacja, integracja oraz wsparcie osób z niepełnosprawnością – mieszkańców gminy Mszana” współfinansowanego z budżetu Gminy Mszana. W inicjatywie udział wzięła m.in. członkini Zarządu Powiatu Krystyna Kuczera, wójt Mszany Mirosław Szymanek, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej ks. Łukasz Stawarz oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. Irena Obiegły.