Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

Szybciej do kardiologa. Śląsk włączony do pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej

23.11.2022 13:16 | 2 komentarze | sqx

Krajowa Sieć Kardiologiczna przyspiesza drogę pacjenta od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Pacjenci maksymalnie w ciągu 30 dni trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym.

Szybciej do kardiologa. Śląsk włączony do pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej
Jednym z badań oceniających kondycję serca jest próba wysiłkowa. / fot. DCStudio Freepik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rozszerzono teren działania Krajowej Sieci Kardiologicznej. Do pilotażowego programu włączono sześć województw: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie. Oznacza to łatwiejszy i szybszy dostęp do specjalisty oraz profesjonalnej terapii dla kolejnych blisko 160 tys. osób. Pilotaż potrwa do końca 2024 r.

Program od roku był realizowany w województwie mazowieckim. Dotychczas zakwalifikowało się do niego ponad 2600 osób. Nowe ośrodki z województw właśnie włączonych do programu mają czas do marca, by w pełni ruszyć z realizacją KSK.

Aby objąć opieką kardiologiczną większą liczbę pacjentów, na kwalifikację do programu pilotażowego mogą kierować nie tylko lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), ale również poradnie kardiologiczne, oddziały o profilu kardiologicznym i oddziały o profilu chorób wewnętrznych.

- Program skierowany jest do pacjentów z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym, niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu i przewodzenia, wadami zastawkowymi serca. Dobrze byłoby gdyby pacjenci pytali swoich lekarzy o możliwość skierowania do programu. Dzięki temu do programu zdecyduje się przystąpić większa liczba poradni, a to jest niezwykle ważne – podkreśla prof. Tomasz Hryniewiecki krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii oraz pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.

W związku z rozszerzeniem obszaru realizacji programu pilotażowego wprowadzono krajowy ośrodek koordynujący. Zadania te będzie realizował Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Powstanie system teleinformatyczny sieci kardiologicznej zarządzany przez ten ośrodek, który pozwoli na zawieranie porozumień między podmiotami współpracującymi i kierującymi pacjenta do programu pilotażowego.

/źr.: Ministerstwo Zdrowia, oprac. sqx/