Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Zmiana władzy w województwie śląskim? To jak łączenie ognia z wodą

22.11.2022 19:30 | 1 komentarz | żet

Radny sejmiku śląskiego Grzegorz Wolnik z Rybnika komentuje zmianę we władzach samorządowych na Śląsku. Mówi też o trzech priorytetowych sprawach, nad którymi powinien pochylić się nowy zarząd województwa śląskiego.

Zmiana władzy w województwie śląskim? To jak łączenie ognia z wodą
- Były wzloty i upadki, ale bez poważnej katastrofy - mówi o rządach PiS w województwie śląskim radny sejmiku Grzegorz Wolnik.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Jak zapatruje się pan na zmianę władzy w województwie śląskim?

- Odbieram to pozytywnie... aczkolwiek z rezerwą, bo jest to trochę łączenie ognia z wodą. Dobre jest to, że województwo już w tym momencie - bez PiS-u - wróciło na proeuropejskie tory. Tak jak podkreślił marszałek Chełstowski, bez środków europejskich nie damy sobie rady, a województwo śląskie zasługuje na szybki rozwój.

- Jakie były te cztery lata dla województwa śląskiego? Co było dobre, a co złego?

- Uważam, że były z jednej strony inwestycje istotne, jak chociażby obwodnica Raciborza (ale też trzeba podkreślić, że ta inwestycja została przygotowana dokumentacyjnie jeszcze za czasów Platformy Obywatelskiej, więc PiS tak naprawdę dokończył te działania). Nie możemy być zadowoleni z tego, co działo się w Funduszu Górnośląskim, bo wiemy, że raport z CBA jest bardzo niekorzystny. Nie podobało nam się jako Koalicji Obywatelskiej, że sporo środków było wydawanych na pseudopromocję województwa, bo raczej była to promocja samego Prawa i Sprawiedliwości w postaci różnych imprez czy parakongresów. Natomiast nie ma jakiejś zapaści i nikt takich zarzutów nie czyni. Były wzloty i upadki, ale bez poważnej katastrofy. Tutaj w subregionie zachodnim nie jesteśmy zadowoleni również z tego, że odebrano nam komunikację kolejową do Bogumina. Tłumaczono, że nie ma chętnych na korzystanie z tych połączeń, a chętni na takie przejazdy kolejowe są. Ciągle nie mamy remontu DW 925 - bardzo istotnego połączenia Rybnika z autostradą. Ten temat się absolutnie ślimaczy i nie wiadomo kiedy będzie pozytywnie rozwiązany. Mam nadzieję, ze w tej nowej konfiguracji będzie większa chęć do realizacji tego przedsięwzięcia.

- Można założyć, że pana głos będzie teraz bardziej słyszalny we władzach województwa. O co będzie pan zabiegał? Wspomniał pan już o remoncie 925-tki.

- Będę zabiegał o trzy rzeczy. Pierwsza to przebudowa DW 925, bo to jest kluczowa droga dla Rybnika i powiatu rybnickiego jeśli chodzi o dojazd do A1. Druga sprawa to uzdrowienie sytuacji w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 i tutaj bardzo liczę na współpracę z zarządem województwa, bo niestety ale okres władania szpitalem przez panią dyrektor Ficę mianowaną przez zarząd PiS był jedną, wielką klęską, której skutki odczuwamy do dziś. Nadal nie mamy oddziału internistycznego, a to jest rzecz niezmiernie ważna. Poza tym chciałbym, żebyśmy wrócili do rozmów dotyczących powołania komisji nadzwyczajnej w sejmiku, która zajęłaby się monitorowaniem inwestycji CPK, która budzi potężne wątpliwości. Na poprzedniej sesji sejmik podjął uchwałę niewyjmowania z rąk województwa lotniska w Pyrzowicach. Musimy też wspomóc mieszkańców, którzy są zagrożeni dość brutalnymi wywłaszczeniami.


Zobacz również:

Ludzie:

Jakub Chełstowski

Jakub Chełstowski

Były marszałek Województwa Śląskiego