Koło Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie świętuje półwiecze. Kobiety życzą sobie, aby ich szeregi zasilały młode panie [ZDJĘCIA, WIDEO]
- „Niech żyją gospodynie przez szereg długich lat. W zdrowiu, szczęściu, miłości, niech żyją nam 100 lat” - głosił refren piosenki zaśpiewanej na 50-leciu Koła Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie (gm. Kornowac). Później odśpiewano też „Sto lat”.
Po pierwsze: integracja
- Nasze koło działa nieprzerwanie od 50 lat. Członkinie są tak zorganizowane, że zawsze mają coś do zrobienia, czyli ciągle działamy, robimy wszystko, co koło gospodyń wiejskich może zrobić - mówiła Nowinom przewodnicząca Dorota Wieczorek.
Nadmieniła, że takie zrzeszanie przede wszystkim integruje kobiety z wioski. - Młodzi kontaktują się telefonicznie, przez internet, a starsze pokolenie potrzebuje takiego kontaktu, jaki zapewnia nam ta organizacja - tłumaczyła.
Zwróciła uwagę, że celem KGW jest pielęgnowanie tradycji, a co za tym idzie, chęć przekazania wszystkiego młodszemu pokoleniu, ale młodzi nie garną się ochoczo do takich organizacji. - Staramy się te młode pokolenie przyciągnąć, ale na razie jest słaby odzew. Oczywiście w kole są młodsze panie, ale nie ma całkiem młodego narybku - zaznaczyła. Dlatego kobiety podejmują się realizacji projektów, pokazując w ten sposób, jak wiele dają otoczeniu.
- Czego życzyć organizacji na urodziny? - spytaliśmy przewodniczącą Wieczorek.
- Wytrwałości w tej naszej działalności, abyśmy nie przestawały, żebyśmy to ciągły, aż zwabimy to młode pokolenie - odpowiedziała.
Gminne cukiereczki
Wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój również życzy organizacji, aby jej szeregi zasilały coraz młodsze panie, a tym samym działalność ich nie zanikła. - Niezmiernie cieszę się, że ten jubileusz możemy obchodzić - mówił wójt przed naszą kamerą.
O kole powiedział, że jest bardzo aktywne, stwierdzając, że ten jubileusz to wielkie święto nie tylko dla Rzuchowa, ale całej gminy Kornowac. - KGW to nasze cukiereczki. Jako samorząd staramy się, aby nasze koła gospodyń były doposażanie. Jest współpraca z gminą komisją rozwiązywania problemów alkoholowych, ale również środki budżetowe i granty - dodał.
Z kart historii
Początki Koła Gospodyń Wiejskich w Rzuchowie sięgają końca 1972 roku. Wówczas grupa, której celem było prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej, oświatowo-kulturalnej, upowszechnianie postępu w rolnictwie i gospodarstwie domowym, liczyła 26 gospodyń, na czele których stanęła Elżbieta Mielimąka.
Podczas szkoleń kobiety uczyły się gotowania, pieczenia ciast i robótek ręcznych, wzajemnie przekazując sobie wiedzę. Za skromne dochody zakupiły naczynia kuchenne, które można było potem wypożyczać oraz założyły okno inspektowe, pozyskując w ten sposób sadzonki kwiatów i warzyw. Podobnie było z pisklętami, które następnie rozprowadzały między sobą. Zakupiono też stroje śląskie, w których gospodynie występowały podczas ważnych uroczystości. KGW znane było z imprez z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki oraz zabaw karnawałowych. Co roku organizowane były wycieczki turystyczno-krajoznawcze, do tradycji należało wykonanie koron dożynkowych i pomoc w dożynkach.
W ciągu kilku lat liczba członkiń się podwoiła. Przewodnicząca zostatała Edeltrauda Kozieł, którą aktywnie wspierały: Krystyna Baran, Aniela Franiczek i Jadwiga Gosek. Za ich czasów przyznano pierwsze Ordery „Serca Matkom Wsi”, za wzorową działalność w gospodarstwie rolnym i życiu rodzinnym. W połowie lat 80. powstał zespół ludowy, który od razu zaistniał w Regionalnym Przeglądzie Śpiewaczym w Katowicach. W KGW Rzuchów od 1999 r. funkcję przewodniczącej sprawuje Dorota Wieczorek, a w skład zarządu weszły: Wiesława Prokopczuk, Małgorzata Drzeniek, Irena Prymus, Maria Kura, Maria Franiczek i Ewa Żydek.
Pomimo upływu lat działalność koła prawie się nie zmieniła. Nadal organizuje spotkania okolicznościowe dla wszystkich członkiń, stara się godnie reprezentować wieś i gminę w czasie ważnych uroczystości. Od paru lat panie przygotowują ołtarz na Boże Ciało i tradycyjnie, co roku, koronę żniwną, pomagając zarazem radzie sołeckiej w organizacji dożynek wiejskich. KGW rokrocznie bierze udział w wielkanocnych i bożonarodzeniowych jarmarkach organizowanych przez gminę, a także w różnego rodzaju projektach. A co wiąże się z tym drugim, kobiety od kilku lat składają wnioski o dofinansowanie realizacji zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii.
Od 1999 roku działa natomiast zespół „Rzuchowianki”, który jest integralną częścią KGW. Panie uświetniają każdą imprezę, zarówno w sołectwie, gminie, powiecie, województwie oraz czeskich gminach partnerskich. Obecnie kierownikiem zespołu jest Waldemar Świerczek. Zespół swój jubileusz świętował w 2019 roku.
Od 2018 roku koło zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.
Ludzie:
Grzegorz Niestrój
Wójt gminy Kornowac.