- Jastrzębie-Zdrój
- Pszów
- Racibórz
- Radlin
- Region
- Rybnik
- Rydułtowy
- Wodzisław Śląski
- Żory
- Wiadomości
- Nie przegap
- Lifestyle
Zakopaliśmy kapsułę czasu z okazji 750-lecia miasta Żory. Otworzą ją dopiero za 50 lat [ZDJĘCIA, WIDEO]
Przy ul. Klimka w Żorach, na nowo zrewitalizowanym skwerze, odbyła się uroczystość złożenia kapsuły czasu w specjalnie przygotowanym miejscu. Wydarzenie poprzedziły pamiątkowe zdjęcia z mieszkańcami Żor. ZOBACZ ZDJĘCIA!
Zakopaliśmy kapsułę czasu z okazji 750-lecia miasta Żory. Otworzą ją dopiero za 50 lat [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wydarzenie przy ul. Klimka, gdzie przygotowano specjalne miejsce na kapsułę czasu, tętniło życiem już od południa, kiedy to mieszkańcy mogli wziąć udział w pokazach rycerskich, otrzymać pamiątkowy medal na 750-lecie Miasta Żory, wpisać się do listu do mieszkańców Żor z roku 2072 oraz wykonać pamiątkowe fotografie.
Miasto przeżywa dobry czas
Przygotowana specjalnie na tę okazję kapsuła czasu została zabezpieczona szczelnym wiekiem. Po jego otwarciu partnerzy projektu mieli możliwość włożenia do środka swoich pamiątek. Gości zgromadzonych na skwerze przy ul. Klimka powitał prezydent miasta Żory Waldemar Socha.
- To jest wielka okazja do radości - 750 lat naszego miasta. Są tutaj osoby, które były przy obchodach 700-lecia Żor. Ja też byłem, ale jako dziecko. Dzisiaj są z nami dzieci, które pewnie będą przy obchodach 800-lecia Żor. Wy zapamiętacie ten moment, kiedy w 2022 roku w tym miejsce do kapsuły czasu wkładaliśmy pamiątki z naszych czasów - powiedział prezydent Żor Waldemar Socha. - Chyba się ze mną zgodzicie, że Żory to miasto ze wspaniałą, długą i piękną tradycją. Miasto, które przeżywa teraz bardzo dobry czas - rozwija się, jest coraz piękniejsze, mamy coraz więcej mieszkańców, a więc ludzie chcą tu mieszkać. Szanowni państwo, teraz tak oficjalnie. Niech się święci 750 lat Miasta Żory! - dodał prezydent.
Dumni z jubileuszu za 50 lat
Następnie o projekcie i tej wyjątkowej chwili opowiedzieli: Arkadiusz Gruchot - pomysłodawca inicjatywy kapsuły czasu, prezes Wydawnictwa Nowiny oraz Teresa Jonas, prezes Galerii Wiślanka i główny partner projektu.
- Galeria Wiślanka dopiero od dwóch lat funkcjonuje na mapie miasta Żory. Ale w tym czasie udało nam się zbudować wartość dodaną, w postaci nie tylko tematyki handlowej i rozrywkowej, ale Galeria Wiślanka dla społeczności żorskiej pełni również funkcję miastotwórczą i kulturotwórczą. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w nowej historii Żor - podkreśliła Teresa Jonas.
- Przypomniałem sobie, że wczoraj była 83. rocznica aresztowania Bonifacego Bałdyka, którego mieszkańcom Żor nie trzeba przedstawiać. To aresztowanie zakończyło się w konsekwencji jego śmiercią. To postać, która symbolizowała właściwie to wszystko, co było też udziałem miasta przez 750 lat jego historii: przedsiębiorczość, naukę, patriotyzm oraz dołączanie do światowego i europejskiego dziedzictwa ważnego wkładu tego miasta. Życzę dzisiaj wszystkim mieszkańcom Żor, obecnym władzom, przyszłym władzom i tym dzieciakom, które dziś może nie do końca wiedzą, w czym uczestniczą, żeby za 50 lat, gdy otworzą kapsułę, byli jeszcze bardziej dumni z 800-lecia Żor - zapewnił Arkadiusz Gruchot.
Mieszkańcy już od godz. 12.00 mieli okazję, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z kapsułą czasu, a ostatni chętni mogli także podpisać się na Liście do mieszkańców Żor w 2072 roku. List również został zapieczętowany i włożony z innymi pamiątkami do kapsuły czasu.
Do kapsuły trafiło również historyczne wydanie gazety Nowiny Żorskie na 750-lecie miasta Żory oraz najlepsze sześć prac w konkursie „Żory za 50 lat”!
W uroczystości udział wzięli także partnerzy projektu i zaproszeni goście. Obecni byli parlamentarzyści: senator Ewa Gawęda, poseł Krzysztof Gadowski, przedstawiciele posłów Michała Wosia i Grzegorza Matusiaka, a także samorządowcy: radny sejmiku woj. śląskiego Jacek Świerkocki, wiceprezydent Żor Daniel Wawrzyczek, sekretarz Miasta Żory Anna Szelka, a także przedstawiciele rady miejskiej na czele z przewodniczącym Piotrem Kosztyłą. Do kapsuły czasu swoje pamiątki włożyli także przedstawiciele miast partnerskich Żor: Tetyjowa na Ukrainie, Pasvalys na Litwie, Mezőkövesd na Węgrzech oraz Montceau les Mines z Francji.
Jakie pamiątki trafiły do kapsuły? Zobaczcie w naszej transmisji live!
Podczas wydarzenia wręczono nagrody dla laureatów konkursu. Atrakcyjne upominki oraz karty podarunkowe otrzymali:
1. miejsce ex aequo: Anna Staniec (kl. 5A, Szkoła Podstawowa nr 4) oraz Zosia Piasecka (kl. 2C, Szkoła Podstawowa nr 3)
2. miejsce Fabian Pielka (kl. 4B, Szkoła Podstawowa nr 11)
Trzeciego miejsca nie przyznano.
Wyróżnienia: Milena Kłopeć (kl. 4C, Szkoła Podstawowa nr 11), Nadia Kuriata (kl. 1C, Szkoła Podstawowa nr 17) oraz Marta Kostka (ks. 4C, Szkoła Podstawowa nr 11).
Ostatecznie szczelnie zamknięta metalowa kapsuła została opuszczona przez przewodniczącego rady miasta Piotra Kosztyłę oraz szefa Działu Rozwoju Biznesu Wydawnictwa Nowiny Marka Kudera do przygotowanego na ten cel wykopu. Na koniec „studnia” została zamknięta odlewanym wiekiem przygotowanym przez żorską firmę HLS System, które będzie można otworzyć tylko przy użyciu specjalnego pamiątkowego klucza. Trafi on do urzędu miasta lub Muzeum.
Pamiątkowe zdjęcia mieszkańców i gości z kapsułą czasu opublikujemy wkrótce w portalu Nowiny.pl, a także 24 listopada w najbliższym wydaniu bezpłatnego miesięcznika Nowiny Żorskie.
Uroczystości rocznicowe świętowano także w Kinie na Starówce podczas gali patriotycznej>>>
Ludzie:
Ewa Gawęda
Była senator.
Grzegorz Matusiak
Poseł na Sejm RP
Krzysztof Gadowski
Poseł na Sejm RP
Michał Woś
Poseł na Sejm RP
Waldemar Socha
Prezydent Żor