Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Ponad 30 kilometrów kanalizacji wybudowano w gminie Kornowac. Ma służyć przez 100 lat [ZDJĘCIA]

10.11.2022 14:57 | 0 komentarzy | mad

- To największe zadanie w historii naszej gminy - tak wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój mówi o wybudowanej sieci kanalizacji sanitarnej. Na zadanie przeznaczono prawie 42 mln złotych, przy dofinansowaniu unijnym opiewającym na kwotę prawie 21 mln złotych. W efekcie powstało ponad 30 km kanalizacji.

Ponad 30 kilometrów kanalizacji wybudowano w gminie Kornowac. Ma służyć przez 100 lat [ZDJĘCIA]
Wójt Kornowaca mówi, że samorządu nie stać na tanie rzeczy. - Musieliśmy to zrobić raz, a porządnie i zająć się kolejnymi zadaniami - stwierdza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O tym zadaniu w gminie mówiło się od lat, kierunek podsumowano 10 listopada w pogrzebieńskiej „Złotej Iglicy”. Wójt Kornowaca mówi, że inwestycja w nowoczesną sieć kanalizacyjną jest niezwykle ważna dla społeczności. Dodaje, że samorządu nie stać na tanie rzeczy. - Musieliśmy to zrobić raz, a porządnie i zająć się kolejnymi zadaniami - stwierdza. Celem, jak przypomina, było umożliwienie mieszkańcom korzystania z nowoczesnego systemu oczyszczania ścieków komunalnych, bez troski o przydomowe zbiorniki i wysokie koszty ich opróżniania. - Mieszkańcy będą mieć taniej, wygodniej, a przede wszystkim będzie ekologicznej - przekonuje.

Realizację, przypomnijmy, podzielono na kilka kontraktów. Pierwszy obejmował roboty w zakresie drogi wojewódzkiej nr 935 od zajazdu przy restauracji „Złota Iglica” do najwyższego punktu na ul. Pamiątki w Pogrzebieniu (w sąsiedztwie budynku nr 45). W drugim wykonywano sieć w obrębie Kornowaca oraz rurociąg główny łączący odcinek ul. Pamiątki poprzez ul. Brzezką z kanalizacją miasta Racibórz. Trzeci objął sieć w Pogrzebieniu - ulice boczne od głównego rurociągu w ulicach Pamiątki i Brzezkiej do granicy z Brzeziem.

W międzyczasie gmina z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozyskała dodatkowe środki na wykonanie sieci w pozostałym obszarze Kobyli (zadanie w tej części realizowane było przed laty, do skanalizowania pozostało około 20 proc. wioski). Realizacja obejmuje wykonanie sieci kanalizacji o długość ok. 6 380 mb, wraz z niezbędnymi obiektami. Według zapewnień wójta zadanie powinno zostać zakończone do 7 grudnia. - Ten zakres nie jest duży, to kilometr kanalizacji. Harmonogram mamy rozpisany, będziemy pilnowali wykonawcy - zapewnia.

Kanalizacja jak mercedes

- Cieszę się, że produkt tej jakości został zabudowany w ziemi, więc możemy cieszyć się z działania tego „mercedesa”. Mam nadzieję, że będzie ta inwestycja niezawodna i mieszkańcy bezproblemowo będą te ścieki mogli zrzucać - podkreślił w wypowiedzi dla mediów wójt Niestrój. Szacuje, że realizacja została wykonana na 100 lat, tłumacząc to technologią użytą do budowy.

Nadmienia, że przed realizacją kanalizacji pojawiały się problemy ze ściekami w rowach czy rzekach. - Były zanieczyszczone, dzisiaj już to wygląda lepiej, mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłość kolejne etapy kanalizacji, które już realizujemy, pomogą nam oczyszczać cieki z tych nieczystości - mówi.

Kolejne etapy, to sieć w dwóch pozostałych sołectwach. Nie tak dawno gmina podpisała umowę na Łańce (przysiółek przy sąsiedniej wsi, odcinek Kobyla – Łańce w kierunku ul. Wojska Polskiego – przyp. red.). Realizowany jest też duży projekt w Rzuchowie (ul. Lęgów, Górna, kawałek Bukowej, Rybnicka, Łąkowa i Sportowa). Wójt w wywiadzie dla Nowin tempo prac oceniał jako zadowalające. Pytany, kiedy cała gmina będzie mogła cieszyć się z sieci, odpowiedział, że jest to do zrobienia w kolejnej kadencji, o ile wcześniej uda pozyskać się na to środki (czytaj więcej: Grzegorz Niestrój zapowiada, że gmina Kornowac będzie miała zastępcę wójta [WYWIAD]).

Wójt pytany, czy mieszkańcy chcą przyłączać się do kanalizacji, odpowiada, że atmosfera jest przyjazna. - Ludzie na to czekali - znaczna. Na przyłącza samorząd udziela dofinansowanie, to 50 procent kosztów, ale nie więcej niż 1000 złotych. - Przyłącza są realizowane na bieżąco, z czego jesteśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie wszyscy, którzy mogą się przyłączyć, to zrobią to - przyznaje.

Od iskierki do realizacji

Wójt Niestrój w trakcie konferencji dziękował Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za finansowe wsparcie. Przypominał też, że prawie połowę pozyskano z funduszy unijnych, o które jak podkreśla wójt, miejscowy samorząd walczył od 2016 roku.

Wiceprezes WFOŚiGW w Katowicach Adam Lewandowski podkreślał z kolei w wypowiedzi dla mediów, że kanalizacja powstaje, bo wójt znalazł grupę ludzi, którzy potrafili nad projektem skutecznie pracować. - Instalacje kanalizacyjne są skomplikowane. Tego nie widać, ale proszę mi wierzyć, że to ogromny kłopot, jeśli chodzi o finansowanie jak i realizację - mówił, dodając, że jest dumny z tego, że WFOŚiGW jest potrzebny m.in. w tego typu projektach.

Poproszony o ocenę, jak Kornowac wypada w tym zakresie na tle sąsiednich gmin, odpowiedział, że nie chce oceniać, ale z tą gminą współpracowało mu się doskonale. - Takie inwestycje rozpoczynają się od iskierki. Ktoś musiał ją wymyślić, a później zrealizować - zaznaczył. - Takich gmin, które chciałby robić tego typu rzeczy bez przygotowania, jest wiele. A to, że to udało się tutaj, to w tej gminie jest grupa kompetentnych fachowców, którzy tego typu projekty robią - stwierdził.

Ważny jest team

Poseł Adam Gawęda o gminie Kornowac mówił, że jest liderem w pozyskiwaniu środków na realizację różnych zadań, w czym, jak podkreślał, wspólnie z małżonką, senator Ewą Gawędą, starają wspierać się wójta. - Przejeżdżając przez gminę Kornowac widać, jak samorząd się rozwija, jak wykorzystuje w sposób właściwy swoje szanse - kontynuował, zwracając uwagę, że kolejne inwestycje wiążą się z utrudnieniami, chociażby w ruchu, ale problemy udaje się przezwyciężać. - Tworzycie tu świetny team - gratulował w pogrzebieńskiej „Iglicy”.

Wiceprzewodniczący kornowackiej rady gminy dziękował gminie za objęty kierunek inwestycyjny. - Wielu psioczyło na rozkopane drogi, teraz ta sprawa idzie w dobrym kierunku - stwierdził Grzegorz Bauerek. Przewodniczący Marian Zimermann dodał, że na psioczeniu o rozkopanych drogach się kończyło. - Wszyscy widzą, że drogi są wyremontowane - podkreślił, mówiąc również o ekologicznym aspekcie wybudowanej kanalizacji.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

były poseł i senator

Grzegorz Bauerek

Grzegorz Bauerek

Przewodniczący Rady Gminy Kornowac

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Marian Zimermann

Marian Zimermann

Były przewodniczący rady gminy Kornowac