Fundusz Górnośląski S.A. umacnia potencjał gospodarczy Śląska
Fundusz Górnośląski SA od ponad 25 lat aktywnie działa na rzecz wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw poprzez dostarczanie im nisko oprocentowanego kapitału na inwestycje oraz bieżącą działalność. Rozwój firm z sektora MŚP umacnia potencjał gospodarczy województwa śląskiego i ma niebagatelne znaczenie również dla rozwoju przedsiębiorczości w Żorach.
Fundusz Górnośląski SA utworzono w grudniu 1995 r. na mocy postanowień Kontraktu Regionalnego dla województwa katowickiego. Wspomniana umowa została podpisana przez stronę rządową i społeczną, którą reprezentowali przedstawiciele Sejmiku Samorządowego (ówczesnego województwa katowickiego), związki zawodowe oraz liczne instytucje i organizacje gospodarcze.
Głównym celem było stworzenie dogodnych warunków rozwoju regionu na tle dokonujących się w nim znaczących i głębokich zmian oraz przeobrażeń społeczno-gospodarczych. Na podstawie powyższego Kontraktu powołano między innymi kilkanaście instytucji, których głównym zadaniem było wspieranie rozwoju przedsiębiorczości, a także tworzenie dogodnych warunków do powstawania nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym czy przygotowanie regionu do integracji z Unią Europejską.
Fundusz Górnośląski SA, jako jedna z takich instytucji, utworzony został przez Skarb Państwa, a następnie, w późniejszym okresie, jego akcjonariuszami zostały również niektóre gminy wnoszące do Spółki aporty w postaci nieruchomości.
Na podstawie decyzji Ministra Skarbu Państwa z 4 września 2001 r. akcje Funduszu należące do tej pory do Skarbu Państwa przekazane zostały Województwu Śląskiemu.
Z biegiem czasu, wraz z rozwojem rynku kapitałowego, również i misja Funduszu uległa przeobrażeniu i dzisiaj koncentruje się na finansowym wsparciu sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, przy wykorzystaniu zarówno środków własnych, jak i pochodzących z programów unijnych. Do podstawowych zadań statutowych Spółki należy:
- realizacja zadań o charakterze publicznym, powierzonych przez organy administracji rządowej i samorządowej,
- prowadzenie działań o charakterze informacyjnym, edukacyjnym, szkoleniowym i doradczym, mających na celu inicjowanie, wspieranie i promowanie rozwoju przedsiębiorstw, w tym przedsiębiorstw społecznych,
- pozyskiwanie i zarządzanie zewnętrznymi źródłami finansowania, w szczególności pochodzącymi z funduszy Unii Europejskiej, przeznaczonymi na przedsięwzięcia rozwojowe,
- wspieranie internacjonalizacji przedsiębiorstw poprzez ich promocję i pomoc w poszukiwaniu partnerów gospodarczych,
- przyciąganie kapitału zewnętrznego dla finansowania inwestycji w województwie śląskim,
- tworzenie regionalnego rynku kapitałowego,
- powiększanie kapitału własnego przez emitowanie akcji, obligacji, certyfikatów lub innych papierów wartościowych,
- obejmowanie i nabywanie udziałów i akcji przedsiębiorstw oraz zarządzanie nimi w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności ekonomicznej,
- nabywanie i zbywanie papierów wartościowych oraz innych instrumentów finansowych,
- nabywanie nieruchomości i ruchomości w celu ich gospodarczego wykorzystania lub zbycia,
- świadczenie usług leasingowych, faktoringowych oraz innych usług finansowych, z wyłączeniem czynności bankowych,
- współpraca z podmiotami krajowymi i zagranicznymi w celu realizacji zadań Spółki,
- finansowanie przedsięwzięć restrukturyzacyjnych i rozwojowych.
Fundusz Górnośląski SA oferuje przedsiębiorcom:
- pożyczki inwestycyjne oraz obrotowe
- dotacje na usługi szkoleniowe i doradcze dla MŚP
- oferta sieci „Enterprise Europe Network”
- poręczenia kredytów, pożyczek, leasingów, wadiów oraz należytego wykonywania umowy dla firm z sektora MŚP
- wsparcie procesu internacjonalizacji działalności biznesowej poprzez projekty międzynarodowe „Global Silesia” oraz „InterSilesia” realizowane przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim.
Do końca 2021 roku Fundusz Górnośląski SA udzielił 2799 pożyczek dla 2345 przedsiębiorstw na kwotę ponad 696,7 mln złotych oraz 135 mln złotych dofinansowania w ramach projektów, których celem jest podnoszenie kwalifikacji pracowników MŚP. Ze szkoleń i innych form kształcenia skorzystało 30.000 osób, dzięki czemu 8.000 firm zrealizowało swoje cele.
Więcej informacji na stronie www.fgsa.pl
Prezentacja pochodzi z historycznego wydania Nowin Żorskich, opublikowanych z okazji 750-lecia założenia Żor. Unikatowa gazeta zostanie umieszczona w kapsule czasu 11 listopada 2022 roku przy ul. Klimka w Żorach.
Więcej o evencie złożenia kapsuły tutaj: https://www.nowiny.pl/tag/kapsula-2022
Najnowsze komentarze