Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Rafako jak panna na wydaniu. Zaślubiny z miliarderem znowu przełożone

02.11.2022 11:59 | 0 komentarzy | żet

30 listopada 2022 roku - to nowy termin spełnienia przez Rafako warunków zawieszających umowę inwestycyjną.

Rafako jak panna na wydaniu. Zaślubiny z miliarderem znowu przełożone
Prezes Rafako S.A. Radosław Domagalski-Łabędzki (fot. Rafako) oraz Michał Sołowow (fot. print screen z youtube.com/watch?v=M9vAH5JTVZQ).
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, spółka MS Galleon zamierza kupić pakiet 33,3% akcji Rafako S.A., który należy do PBG S.A. Wartość transakcji to 28,452 mln zł. MS Galleon wchodzi w skład imperium biznesowego najbogatszego Polaka Michała Sołowowa.

Kolejne terminy

31 października Rafako, PBG i MS Galleon wyznaczyły nowy termin spełnienia warunków zawieszających zobowiązanie inwestora do nabycia pakietu kontrolnego akcji Rafako S.A. Ustalono, że będzie to 30 listopada 2022 r. Dodajmy, że jest to piąty z kolei termin w tej sprawie. Pierwotnie Rafako miało czas na spełnienie warunków zawieszających umowę inwestycyjną do 30 czerwca. Później wyznaczono kolejne terminy: 29 lipca, 15 września i 31 października.

Warunki zawieszające spełnienie umowy inwestycyjnej to m.in. zawarcie porozumień z kontrahentami Rafako, w tym rozliczenie projektu Jaworzno.

W tym miejscu przypomnijmy fragment wywiadu, którego prezes Rafako S.A. Radosław Domagalski-Łabędzki udzielił Nowinom:

Nowiny.pl: Nie obawiacie się, że Michał Sołowow zniecierpliwi się przedłużającym oczekiwaniem na zamknięcie tych spraw z przeszłości i poszuka innego partnera do realizacji swoich atomowych zamierzeń?

Radosław Domagalski-Łabędzki: To nie jest kwestia zniecierpliwienia, tylko oceny wartości biznesowej i zasobów Rafako. Lepiej poczekać na zamknięcie obszarów ryzyka, żeby mieć to wszystko poukładane, niż angażować się w otwarte ryzyka. Myślę, że warto poczekać. Jestem pewien, że warto.

Czytaj całość: Prezes Rafako: Będziemy w absolutnym mainstreamie polskiej energetyki

Polski program atomowy

Michał Sołowow to najbogatszy polski przemysłowiec. Działa w sektorze chemicznym (koncern Synthos), podłóg drewnianych (Barlinek) i płytek ceramiki sanitarnej (Cersanit). Wartość jego majątku szacuje się na kwotę 27,3 mld zł (za: Forbes).

Spółka Synthos Green Energy (spółka-córka Synthosu, należącego do Michała Sołowowa) porozumiała się z GE-Hitachi, Orlenem oraz ZE PAK (Zygmunt Solorz) w sprawie budowy małych reaktorów jądrowych. Jednak 31 października 2022 r. ZE PAK wypowiedziało tę ostatnią umowę, a jednocześnie porozumiało się z PGE oraz koreańskim KHNP ws. budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie (źródło: https://ri.zepak.com.pl/pl/).

Niezależnie od działań podmiotów związanych z Michałem Sołowowem, Rafako S.A. zawarło trzy umowy z międzynarodowymi podmiotami w sprawie partnerstwa przy realizacji polskiego programu atomowego (Francja, Korea Płd., USA).

Akcje dla wierzycieli

Na zakończenie dodajmy, że 26 października Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny akcji serii L1 Rafako. Akcje mają trafić do wierzycieli Rafako S.A., którzy zgodzili się zamienić część wierzytelności na akcje nowej emisji spółki z Raciborza (źródło: https://www.knf.gov.pl/komunikacja/komunikaty?articleId=80064&p_id=18).