Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

Zgnilec amerykański pszczół w Żorach. Wojewoda wyznaczył obszar zapowietrzony. Co to oznacza?

02.11.2022 11:05 | 0 komentarzy | mad

Zgnilec amerykański to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych pszczół.

Zgnilec amerykański pszczół w Żorach. Wojewoda wyznaczył obszar zapowietrzony. Co to oznacza?
Groźna choroba pszczół atakuje region (zdjęcie poglądowe)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak wynika z rozporządzenia wojewody śląskiego, na terenie Żor ustalony został obszar występowania zgnilca amerykańskiego pszczół. Dotyczy to także powiatu mikołowskiego oraz pszczyńskiego. Obecnie w Żorach, obszar zapowietrzony obejmuje dzielnicę Kleszczów.

W obszarze zapowietrzonym zakazuje się:

  • przemieszczania, bez zezwolenia właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, czerwia, pni pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece;
  • organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

- Zakazy dotyczą wszystkich posiadaczy pszczół z obszaru zapowietrzonego i obowiązują do czasu uchylenia rozporządzenia - podkreślają w żorskim urzędzie.

Zgnilec amerykański jest chorobą, która nie zagraża ludziom bezpośrednio, natomiast pośrednio może powodować trudności z zapylaniem roślin na terenach sadowniczych czy ogrodniczych.

Dla owadów choroba jest nieuleczalna, która atakuje larwy pszczół znajdujące się w plastrach. - Bardzo łatwo o jej rozprzestrzenienie, więc często najlepszym i jedynym rozwiązaniem jest usunięcie chorego roju - czytamy na rządowej stronie.

Obszar zapowietrzony, o którym informują znaki to rejon, w którym istnieje zagrożenie zakażenia się kolejnych rodzin pszczelich. Wynika on z zasięgu lotu pszczoły i wyznaczany jest od wykrytego ogniska choroby. Obszar ten to najczęściej 3 km wokół zakażonej pasieki. Wszystkie hodowle w zasięgu obszaru zapowietrzonego muszą zostać zbadane.

Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii do końca września stwierdzono w Polsce 91 przypadków zgnilca amerykańskiego. 5 przypadków dotyczyło województwa śląskiego.