25 lat temu cmentarz w Rybniku spłynął po ulewnych deszczach. Dziś przypomina o tym zbiorowa mogiła[ZDJĘCIA]
Podczas ulewnych deszczy i powodzi w 1997 roku ogromna tragedia dotknęła także rybnicki cmentarz komunalny przy ul. Rudzkiej. W wyniku przesiąknięcia gruntu, w dwóch etapach osunęła się cała skarpa, na której było prawie 300 grobów. Dzisiaj o tych zdarzeniach przypominają zbiorowe mogiły, ułożone w charakterystyczne kopce wokół cmentarnego krzyża.
25 lat temu cmentarz w Rybniku spłynął po ulewnych deszczach. Dziś przypomina o tym zbiorowa mogiła[ZDJĘCIA]
Pamiętne zdarzenia z lipca 1997 roku przetrwały w pamięci oraz na fotografiach z archiwum Zieleni Miejskiej w Rybniku, która zarządza cmentarzem komunalnym. Do dramatu doszło 21 i 23 lipca, bo na terenie nekropolii doszło do dwóch osunięć gruntu. Łącznie zniszczone zostały wówczas dokładnie 294 pochówki. W dole osuwiska powstało wówczas rozlewisko ze skażoną wodą, a służby co chwila natrafiały na ciała zmarłych, wymyte z grobów. Pracownicy, którzy wówczas usuwali skutki katastrofy, wspominają te zdarzenia jako traumatyczne przeżycie, które zostanie w pamięci do końca życia.
Wojsko robiło dezynfekcję
Akcja usuwania skutków katastrofy była prowadzona przy wsparciu wojsk chemicznych z Tarnowskich Gór. Teren dezynfekowano wapnem oraz umacniano skarpę kamieniem z hałdy w Chwałowicach. Ciała oraz wszystko, co pozostało po nagrobkach ostatecznie usypano w charakterystyczny kopiec - zbiorową mogiłę, usytuowaną w centralnej części cmentarza. Dzisiaj mieszkańcy Rybnika, odwiedzający groby bliskich, wspominają te pamiętne dni i zapalają znicze przy zbiorowej mogile oraz stojącym nieopodal krzyżu.
Pozostała pamięć
Co roku na Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny rybnicki cmentarz komunalny rozświetla się tysiącami zniczy, a groby bliskich odwiedzają zarówno mieszkańcy miasta, jak i przyjezdni z różnych stron Polski i świata. Warto dodać, że na cmentarzu pochowane są takie osobistości, jak m.in. Władysław Weber (najsłynniejszy burmistrz Rybnika), Paweł Ziętek (przewodniczący prezydium Miejskiej Rady Narodowej, wybrany w pierwszych wyborach powszechnych do MRN), Rozalia Biegiesz (działaczka społeczna), Adam Fudali (prezydent Rybnika w latach 1998-2014) czy brutalnie zamordowany w 2010 roku były sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu oraz były wicewojewoda Eugeniusz Wróbel.
Ludzie:
Adam Fudali
Były prezydent i były przewodniczący Rady Miasta Rybnika