Żory: Jak zmieni się najstarszy cmentarz katolicki po rewitalizacji ul. Klimka? [WIZUALIZACJE]
Przy ulicy ks. Klimka na żorskiej starówce trwają prace rewitalizacyjne, które obejmują ulicę, Park Staromiejski, fontannę na rynku oraz otoczenie cmentarza przy kościele Świętych Apostołów Filipa i Jakuba. Jak wielokrotnie podkreślali urzędnicy oraz miejska konserwator zabytków, cmentarz w tym miejscu pozostanie, ale nieco zmieni się jego otoczenie.
Żory: Jak zmieni się najstarszy cmentarz katolicki po rewitalizacji ul. Klimka? [WIZUALIZACJE]
Stary cmentarz przy ul. Klimka, choć nie jest najstarszym w Żorach (to miano należy do cmentarza żydowskiego w dzielnicy Kleszczówka), jest bez wątpienia najstarszym cmentarzem chrześcijańskim. Jeszcze kilka miesięcy temu, po ogłoszeniu planów rewitalizacji, mieszkańcy żywili obawy przed utratą tego cennego miejsca pamięci. Okazało się jednak, że rewitalizacja nie będzie ingerować w nagrobki, a w otoczenie cmentarza. Zniknąć ma m.in. płot od strony ul. Męczenników Oświęcimskich, a na terenie nekropolii pojawić się mają m.in. ławeczki i niskie barkierki, ochraniające miejsca pochówków.
Skwer u zbiegu ogrodzenia kościoła pw. św. Filipa i Jakuba oraz zespołu pocmentarnego zaprojektowano jako strefę wypoczynkowo-dydaktyczną. Istniejący teren zielony zostanie uporządkowany i ograniczony murkiem wykończonym panelami z cortenu, który będzie pełnił również funkcję siedziska. Wnętrze murku wypełni dywan z trawy.
- W ramach przebudowy istniejącego ogrodzenia zespołu pocmentarnego, od strony kościoła planujemy odtworzenie średniowiecznego muru obronnego z furtą. Mur wzbogacony będzie o charakterystyczne elementy dawnych fortyfikacji, takie jak blankowanie czy odcinek drewnianego chodnika. U podnóża muru pojawi się tablica edukacyjna, zawierająca informacje dotyczące średniowiecznego muru obronnego – podkreśla Ewa Pańczyk, Miejska Konserwator Zabytków.
Projekt przewiduje „otwarcie” starego cmentarza jednak w duchu poszanowania miejsca. Zaplanowano odtworzenia istniejących ścieżek, wykonanie łączników i ścieżki wzdłuż murów obronnych bez naruszania pomników cmentarnych i istniejącej zieleni. Alejki zostaną wyraźnie wydzielone od kwartałów z nagrobkami poprzez niskie barierki trawnikowe, a cały teren wzbogaci się o oświetlenie alejek i podświetlenie murów obronnych, ławki i kosze na śmieci – objaśniali przy prezentacji założeń rewitalizacji autorzy projektu.
Cmentarz nie zostanie zamieniony w park. Zamysł otwarcia założenia ma być początkiem dalszej rewitalizacji miejsca, szczególnie zapomnianych pomników cmentarnych, które są przecież w tragicznym stanie, również z uwagi na przerastającą zieleń i jej systemy korzeniowe. Ze względu na zaprojektowanie ścieżek łączących istniejące alejki z chodnikami, konieczne będzie przeniesienie kilku nagrobków, głównie pozostałości obrzeży w inne miejsce, uporządkowanie terenu, dopasowanie zdegradowanych, leżących elementów do pomników. Zapewniamy jednak, że żaden z nich nie zostanie zniszczony ani usunięty z cmentarza – zapewnia Ewa Pańczyk.
Planowany koszt całego projektu pn. „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach” to ponad 13,6 milionów złotych.