Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

Wystawa plakatu jazzowego w Gorzycach [ZDJĘCIA]

29.10.2022 06:49 | 0 komentarzy | FK

W gorzyckim ośrodku kultury odbył się wernisaż wystawy plakatów jazzowych nadesłanych z całego świata na gliwicki przegląd International Jazz Posters.  

Wystawa plakatu jazzowego w Gorzycach [ZDJĘCIA]
Dyrektor Bibianna Dawid i komisarz wystawy Marek Grzebyk podczas wernisażu foto FK
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ośrodek Kultury w Gorzycach zorganizował wystawę, gdzie prezentowana jest cała tegoroczna finałowa pula plakatów nadesłanych z całego świata na gliwicki przegląd International Jazz Posters. To 112 prac wybranych przez jury z ponad 1200 prac nadesłanych z 90 krajów świata. Hasło tegorocznego przeglądu brzmiało "MAKE JAZZ NOT WAR"

84 jazzowe plakaty

W gorzyckim ośrodku zaprezentowano 84 plakaty. Komisarzem wystawy jest Marek Grzebyk, którego praca zajęła 38 miejsce.

- Wystawa w Gorzycach jest wystawą pełnoletnią w całej historii konkursu odbywającego się w ramach festiwalu Jazz w Ruinach, który jest zorganizowany przez stowarzyszenie Śląski Jazz Club.  Każdego roku zwiększa się ilość nadsyłanych prac, które biorą udział w konkursie, są to plakaty z całego świata. W tym roku jest ich 1200. Do ścisłego finału wybrano 138, jest wśród nich praca Marka Grzebyka - artysty, plastyka naszego Gminnego Centrum Kultury w Gorzycach. Jesteśmy z tego sukcesu bardzo dumni. Dziękuję wszystkim, którzy włożyli pracę w przygotowanie tego wydarzenia i zapraszam do odwiedzenia naszego ośrodka. Wystawa potrwa do końca listopada - mówi dyrektor Bibianna Dawid.

- Mamy okazję prezentować w Gorzycach całą tegoroczną pulę nagrodzonych plakatów Międzynarodowgo Przeglądu Plakatu International Jazz Posters, który od kilkunastu lat odbywa się w Gliwicach i towarzyszy festiwalowi Jazz w Ruinach. W tym roku wyjątkowo duża liczba prac została nadesłanych na konkurs. Może ma to związek z bardzo aktualnym hasłem: "Make Jazz not War" czyli nie czyń wojny tylko jazz. Do konkursu zostało zgłoszonych ok. 1200 prac z 90 krajów świata. Formą nagrody w tym konkursie jest udział w wystawie finałowej, do której w tym roku Jury pod przewodnictwem profesora Lecha Majewskiego wybrało 112 prac. Jest to okazja żeby przyjrzeć się jak ciągle żywy i rozwijający się jest plakat jako forma sztuki. Ja mam okazję uczestniczyć w tym przeglądzie dziewiąty raz i za wielką satysfakcję osobistą uważam, że po raz dziewiąty z rzędu moja praca kwalifikuje się do tego finałowego przeglądu - mówi Marek Grzebyk