Nocne zwiedzanie z duchami w Pałacu Dietrichsteinów [ZAPOWIEDŹ]
Już w sobotę (29.10) noc z dreszczykiem w murach Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl. W związku z tym zmienią się godziny otwarcia muzealnych wystaw. Będzie żywiołowy koncert, upiorny spektakl i mrożące krew w żyłach wykłady. Będzie też zwiedzanie wystaw w nietypowym towarzystwie.
Nocne zwiedzanie muzeum
Spotkać się twarzą w twarz z wodzisławską strzygą to wrażenie bezcenne. Jakie? Każdy może osobiście sprawdzić już w sobotę (29.10). Zwiedzanie Pałacu Dietrichsteinów i znajdujących się w nim wystaw Muzeum w Wodzisławiu będzie możliwe od 18.00 do północy.
W nietypowym towarzystwie będzie można sprawdzić jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznym grodzie, gdzie stały browary w Wodzisławiu i jak wygląda kamień fundacyjny z zameczku myśliwskiego. Zwiedzanie to początek sobotnich atrakcji w muzeum.
Żywiołowy koncert Vołosów
Wieczór rozpocznie emocjonalny koncert zespołu Vołosi. Muzycy przyjadą do Wodzisławia wprost z gorącej Hiszpani, by po kilku koncertach w Polsce wyruszyć do Belgii i Niemiec.
- VOŁOSI to jeden z najbardziej ekscytujących i dynamicznych zespołów na współczesnej scenie muzycznej - Gerald Seligman, Dyrektor Generalny najważniejszych targów world music WOMEX.
Artyści inspiracje czerpią głównie z muzyki Karpat, ale nie boją się na tym fundamencie kłaść elementów zaczerpniętych z muzyki bałkańskiej, cygańskiej i orientalnej. Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki. Aktualnie nie ma dostępnych biletów.
Upiorne opowieści
Po koncercie w sali audiowizualnej na drugim piętrze Pałacu Dietrichsteinów odbędą się trzy wykłady.
O 20.30 Szymon Czerwiński, mistrz role-playing game, opowie czym są gry fabularne, jak zacząć w nie grać, które tytuły są godne polecenia dla początkujących, a które dla bardziej zaawansowanych graczy. Po prelekcji, będzie można zagrać w wybrane gry RPG, pod okiem mistrza.
Następnie o 21.15 dyrektor wodzisławskiego Muzeum Sławomir Kulpa opowie, o tym czego archeolodzy szukają w kryptach. Historyk opowie o eksploracji kilkunastu krypt, między innymi w Pszczynie, Bielsku i Janowie Podlaskim, w której uczestniczył. Zdecydowana większość zdjęć z badań nie była nigdy wcześniej publikowana. Szczególnie ciekawe są krypty janowskie, gdzie spoczywają m.in. biskupi zmarli w XVIII w. Jednym z nich jest Adam Naruszewicz, poeta, bliski współpracownik króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
O 22.00 Kinga Kłosińska z wodzisławskiego Muzeum zaprasza na wyprawę śladem wodzisławskich zbrodni od XIX do końca lat 70-tych XX wieku. Wykład okraszony będzie oryginalnymi i nigdy wcześniej niepublikowanymi zdjęciami.
Teatralnie i morderczo
Po części wykładowej – o 23.00 – Classic Ballanga Teatr zaprezentuje spektakl romantyczno-tragiczny pt.: „Ballady i morderstwa”. - Przygotowaliśmy najbardziej krwawy i upiorny w naszej historii classicballangowy program, złożony z fragmentów najlepszych tekstów literackich, w mrożącej krew w żyłach formie – tak o spektaklu mówią jego twórcy.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
źródło: Muzeum w Wodzisławiu Śl.