środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Szczypiński przepyta w Bałtyku operatora filmów Broad Peak i Kamerdyner

26.10.2022 09:10 | 0 komentarzy | ma.w

Znany reportażysta i pasjonat raciborskiej historii będzie gospodarzem wydarzenia, na które zaprasza kino Bałtyk w niedzielę 30 października (godz. 19.00). Wieczorem przyjedzie tam autor zdjęć do znanych polskich filmów - Łukasz Gutt. Rozmowa Adriana Szczypińskiego z operatorem poprzedzi pokaz klasycznego obrazu Wenera Herzoga.

Szczypiński przepyta w Bałtyku operatora filmów Broad Peak i Kamerdyner
Adrian Szczypiński będzie rozmawiał z Łukaszem Guttem przed pokazem filmu Fitzcarraldo
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Gościem kina Bałtyk będzie autor zdjęć do nowej produkcji Netflixa - Broad Peak, którego akcja toczy się w wysokich górach, w pasmie Karakorum na granicy Chin i Pakistanu. Na koncie operatora jest także współpraca z Filipem Bajonem przy dwóch jego filmach - Kamerdyner i Panie Dulskie. Gutt współreżyserował film ze znanym polskim aktorem Dawidem Ogrodnikiem - Wszystkie nasze strachy.

W Raciborzu Ł. Gutt opowie o pracy operatora w ekstremalnych warunkach, współpracy z żywiołami i o tym, z jakimi decyzjami musi się zmierzyć operator i ekipa filmowa w konfrontacji z potęgą natury.

Spotkanie i seans są biletowane - wejściówki są po 16 zł.

Łukasz Gutt jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. To członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC).

Podczas spotkania poświęconemu współpracy z żywiołami na planie filmowym kino pokaże jeden z najważniejszych filmów Wernera Herzoga – „Fitzcarraldo” z 1982 roku, opowiadający o Irlandczyku owładniętym obsesją wybudowania w amazońskiej dżungli opery. W roli głównej wystąpił Klaus Kinski.

Wydarzenie jest częścią projektu „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody” realizowanego przez trzy kina Instytucji Filmowej Silesia Film oraz Filmotekę Śląską.

Międzypokoleniowe i interdyscyplinarne „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody” to rozpisane na dwa lata cykliczne pokazy filmów podejmujących tematykę związków człowieka z naturą – zarówno klasyki filmowej spod znaku Wernera Herzoga i Petera Weira (kino wyświetli Piknik pod wiszącą skałą), jak i zupełnie nowych i premierowych propozycji. Ale także prelekcje, spotkania z ekspertami – filmowcami, filmoznawcami, naukowcami, przyrodnikami, warsztaty dla najmłodszych i wydarzenia integrujące lokalną społeczność.

Projekt „Żywioły kina. Twórcza moc przyrody” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury