Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Masowy grób żołnierzy niemieckich odkryto w Baborowie nieopodal Raciborza

25.10.2022 10:02 | 0 komentarzy | żet

W grobie odnaleziono szczątki 66 żołnierzy niemieckich z okresu II wojny światowej. Część z nich udało się zidentyfikować.

Masowy grób żołnierzy niemieckich odkryto w Baborowie nieopodal Raciborza
Szczątki odnalezione w Baborowie przez archeologów z pracowni "Pomost". Fot. Pomost/Facebook.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nieoznaczona kwatera

- 20 października 2022 r. zakończyliśmy prace ekshumacyjne w Baborowie, pow. głubczycki (woj. opolskie). Pod murem cmentarza komunalnego znajdowała się nieoznaczona kwatera wojenna, z której podjęliśmy szczątki 66 żołnierzy niemieckich poległych w 1945 r. W 22 grobach zarejestrowaliśmy znaki tożsamości - informuje Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych "Pomost".

Baborów (niem. Bauerwitz) przed II wojną światową należał do Niemiec. W trakcie wojny działały tu cztery jenieckie komanda pracy oraz obóz pracy przymusowej. Miasto zostało zajęte przez wojska Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej 29 marca 1945 roku.

Starszy mieszkaniec Baborowa wskazał miejsce

Nowiny ustaliły, że archeolodzy rozpoczęli prace w Baborowie 6 października. Informację o pochówkach żołnierzy przekazał Niemiecki Związek nad Grobami Wojennymi. - Groby żołnierskie miały znajdować się wzdłuż płotu cmentarnego („an der Mauer”). Po przeprowadzeniu wizji lokalnej w terenie fizycznie mogiły nie istniały. Na szczęście napotkany na cmentarzu starszy mieszkaniec Baborowa wskazał miejsce gdzie według jego wiedzy groby były lecz zostały zniwelowane w latach 80-tych i 90-tych XX wieku - informuje nas Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych "Pomost".

Co stanie się ze szczątkami?

- Szczątki zostaną pochowane na Cmentarzu Wojennym Żołnierzy Niemieckich w Nadolicach Wielkich pod Wrocławiem (prawdopodobnie wiosną przyszłego roku) - dowiadujemy się w Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych "Pomost".

Pamięć służy pojednaniu

Pracownia "Pomost" realizuje swoje zadania na zlecenie polsko-niemieckiej Fundacji Pamięć oraz Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Działalność ta na terenie Polski podlega bezpośrednio Instytutowi Pamięci Narodowej.

- Wraz z upływającym czasem zacierają się ślady mogił z okresu II wojny światowej. Odchodzą od nas ostatni świadkowie, a wraz z nimi zanika pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. Pracownia "Pomost" prowadzi poszukiwania i ekshumacje szczątków niemieckich ofiar II wojny światowej. Prace te, poprzez przywracanie świadectw wojennego okrucieństwa, przyczyniają się do budowania pokoju między narodami. Odkrywanie tożsamości poległych jest również niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci oczekują na jakiekolwiek wiadomości o losach swoich krewnych - informują członkowie "Pomostu" i apelują o przekazywanie informacji o grobach wojennych z okresu II wojny światowej (pomost@pomost.net.pl, tel. 601 469 494 lub poprzez Facebooka).