Jedzmy na zdrowie - w Żorach powstaje Kooperatywa Spożywcza. Możesz do niej dołączyć
Zapach świeżych warzyw, rozmowy o zdrowej, ekologicznej żywności, porady jak zrobić pyszne kiszonki, atrakcje dla dzieci - to wszystko odbyło się w ramach stoiska “ZielenieJEMY…” podczas Pikniku Rodzinnego, promującego tworzoną właśnie w Żorach Kooperatywę Spożywczą.
Jedzmy na zdrowie - w Żorach powstaje Kooperatywa Spożywcza. Możesz do niej dołączyć
Lato w słoikach
Z końcem sierpnia na dworcu kolejowym z okazji 15-lecia Żorskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, odbył się Piknik Rodzinny, promujący m.in. ideę Kooperatywy Spożywczej, na którym atrakcją było m.in. wspólne kiszenie warzyw. W ruch poszły nie tylko dobrze znane ogórki, ale i rzodkiewki, cukinie, marchewki, buraki… Największą gwiazdą był kalafior - każdy, kto skosztował próbnie zakiszonego kalafiora, zachwycał się jego smakiem i wychodził z własnym słoikiem. Warsztaty te odbyły się pod tytułem “Kiszonki późnego lata” i propagowały kiszenie jako ekologiczny i smaczny sposób konserwowania warzyw, tak, by przedłużyć letnią, zdrową dietę na jesienne i zimowe dni.
- Uczestnicy warsztatów z dużym entuzjazmem zapełniali małe i większe słoiki tworząc swoje kompozycje - często mieszając ze sobą różne warzywa. W ciągu 1,5 godziny zakiszono ponad 60 słoików! Wszystkie zostały zabrane do domów, żeby po kilku dniach cieszyć podniebienia - mówi Bożena Dąbrowska, animatorka powstającej w Żorach Kooperatywy Spożywczej, która współpracuje z “Fundacją Zielone Szkiełko”.
Na Pikniku nie zabrakło także animacji dla dzieci. Oprócz tego, że najmłodsi aktywnie włączyli się do kiszenia i tworzyli własne specjały w słoikach, czekała na nich również przygoda z tworzeniem “Mandali Pokoju” ze spożywczej soli barwionej, przygotowana przez Annę Haka-Otręba oraz stanowisko plastyczne dla dzieci pt. “Eko-podróże po świecie”, poprowadzone przez Anitę Czerner-Lebedew.
Czym jest Kooperatywa Spożywcza?
To niekomercyjna inicjatywa dla gospodarstw domowych z Żor i okolic, które dopiero się organizują, pod egidą “Fundacji Zielone Szkiełko”, w ramach projektu “ZielenieJEMY - o żywności, która wychodzi na zdrowie nam i planecie”. Zasady działania Kooperatywy Spożywczej w Żorach poznasz klikając w link.
- Celem stworzenia takiej mikrospołeczności jest wspólne szukanie lokalnych dostawców dobrej jakości żywności oraz wspólne zamawianie produktów żywnościowych - po to, aby wzajemnie się mobilizować, wymieniać wiedzą, oszczędzać czas i pieniądze dzięki zbiorowym zakupom, a także wspierać lokalnych dostawców żywności - mówi Agnieszka Szostok, koordynatorka projektu.
Wartością dodaną będzie z pewnością wymienianie się wiedzą, przepisami czy miejscami, gdzie dostępne są np. warzywa i owoce sezonowe, chleby, przetwory mleczne i zdrowe przekąski. Współpraca kooperatywy i rolników oraz dostawców żywności opierać będzie się na zaufaniu, szczerości i wzajemnym szacunku. Do Kooperatywy można dołączyć w każdej chwili korzystając z informacji zamieszczonych na Profilu Facebookowym Fundacji Zielone Szkiełko lub poprzez maila zieniejemy@gmail.com
Wspólne zamawianie większych ilości żywności może również ograniczyć ślad węglowy, czyli zmniejszyć koszt transportu i zakupu żywności, a nawet zaoszczędzić czas. Fundacja planuje na razie 6 pierwszych dostaw.
Apetyt na więcej - nie tylko kooperatywa
Wspomniany Piknik Rodzinny odbył się ramach projektu “ZielnieJEMY o żywności, która wychodzi na zdrowie nam i planecie”, który jest realizowany przez Fundację Zielone Szkiełko oraz Fundację Wolnej Edukacji.
- Projekt “ZielenieJEMY…” zrodził się z kilku potrzeb, których wspólnym mianownikiem był temat żywności oraz społeczności, które mimo zaangażowania i chęci napotkały trudności w realizacji swoich inicjatyw. - mówi koordynatorka projektu, Agnieszka Szostok. Na projekt składają się cztery komponenty: kooperatywa promowana w trakcie pikniku, żorska jadłodzielnia, Ogród Społeczny oraz “Poradnik Dobrych Praktyk”, w którym zbierane zostaną najważniejsze informacje zdobyte w projekcie.
Dołącz do nas
Projekt stworzyły Agnieszka Szostok i Anna Nowacka, a żeby doszedł on do skutku, konieczne było uzyskanie wysokiej oceny w konkursie na inicjatywy obywatelskie w programie NOWEFIO Priorytet 2.: “Organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego”.
Żorskie działaczki wzięły udział w ogólnopolskim konkursie dzięki współpracy Fundacji “Zielone Szkiełko” i “Pracownia Wolnej Edukacji”. W konkursie złożono ponad 2100 ofert, z czego tylko 389 otrzymało dofinansowanie. Grant przyznany żorskim organizacjom “Fundacja Zielone Szkiełko” i “Pracownia Wolnej Edukacji” przekazany został przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
- Co ważne, dzięki pozyskanym przez nas środkom zewnętrznym, wszystkie działania i wydarzenia w projekcie są nieodpłatne. Jest to niebywała okazja, aby wziąć udział w szkoleniach dla osób zainteresowanych Ogrodami Społecznymi, zaangażować się w działanie żorskiej Jadłodzielni, czy właśnie skorzystać z tworzącej się Kooperatywy Spożywczej - wylicza Anna Nowacka, współtwórczyni projektu “ZielenieJEMY…”, który potrwa w Żorach aż do końca września 2024 roku.
Serdecznie zapraszamy na fanpejdż Fundacji Zielone Szkiełko, gdzie są publikowane aktualne zapowiedzi, relacje i filmiki z wydarzeń.