środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Jak samorządy ziemi raciborskiej zamierzają walczyć z kryzysem energetycznym?

20.10.2022 08:44 | 1 komentarz | mad

Spytaliśmy w urzędach gmin powiatu raciborskiego, jak zamierzają walczyć z kryzysem energetycznym. Większość samorządów tematu jednak nie komentuje…

Jak samorządy ziemi raciborskiej zamierzają walczyć z kryzysem energetycznym?
Na pytania Nowin odpowiedziały trzy samorządy. Urzędnicy z Nędzy, Kuźni Raciborskiej, Rudnika i Pietrowice Wielkich tematu nie komentują (fot. zdjęcie poglądowe)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Samorządy w całej Polsce przygotowują się do oszczędzania energii elektrycznej, co wymuszają ogromne podwyżki cen prądu, a także założenia tzw. "Tarczy solidarnościowej” przewidującej m.in. zobowiązanie administracji rządowej i samorządowej do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Jak będzie w przypadku gmin wiejskich i miejsko-wiejskich powiatu raciborskiego? 

Kornowac analizuje

Radosław Łuszcz, sekretarz Kornowaca, odpowiedział Nowinom, że w gminie trwa analiza kosztów zarówno w budynku urzędu, jak i w placówkach oświatowych i kulturalnych. - Biorąc także pod uwagę politykę władz gminy, przechodzenia na odnawialne źródła energii większość budynków użyteczności publicznej zasilana jest fotowoltaiką i pompami ciepła – co ma wpływ na koszty utrzymania - zaznacza.

Sekretarz Łuszcz zapowiada, że na pewno będą podjęte kroki oszczędnościowe – temperatura zostanie obniżona do minimalnych wymagań prawnych, obowiązujących w kraju. - Zalecane będzie także racjonalne zużywanie energii elektrycznej (korzystanie z urządzeń elektrycznych wtedy kiedy będą potrzebne) - dodaje.

Najwięcej w Krzanowicach kosztuje oświetlenie uliczne

W Krzanowicach analizę kosztów ponoszonych przez gminę na zakup energii elektrycznej przeprowadzono. Jak wyjaśnia sekretarz Joanna Tkocz, ustalono, że największe zużycie powoduje oświetlenie uliczne. - W związku z tym gmina zawarła umowę na modernizację tego oświetlenia, która ma być ukończona do lutego przyszłego roku a jej spodziewanym efektem będzie oszczędność o 75% w stosunku do stanu obecnego - wyjaśnia. Ponadto przypomina, że już w ubiegłym roku zmodernizowano budynek urzędu, co spowodowało zmniejszenie zapotrzebowania na energię o ponad 50%.

- W obecnej, trudnej sytuacji związanej z kryzysem energetycznym zostaną również wdrożone kolejne rozwiązania, jeżeli będzie tego wymagała sytuacja. Temperatury w pomieszczeniach użyteczności publicznej będą dostosowane do obowiązujących przepisów prawa - wyjaśnia.

W Krzyżanowicach chcą reagować na bieżąco

- W związku z sytuacją energetyczną i kryzysem energetycznym, jaki dotyka wszystkich mieszkańców – również samorządy, oczywiście będziemy racjonalnie podchodzić do kwestii oszczędności - czytamy w odpowiedzi Urzędu Gminy w Krzyżanowicach. Przypomniano, że już kilka lat wcześniej „samorząd podjął działania zmierzające do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej poprzez rozpoczęcie procesu modernizacji oświetlenia ulicznego na LED, który chcemy kontynuować, poprzez termomodernizację wszystkich obiektów użyteczności publiczne - również szkoły i przedszkola modernizując nie tylko źródła ogrzewania, ale również wymieniając oprawy oświetleniowe na energooszczędne LED”. W krzyżanowickim urzędzie zauważają, że w celu poprawy bilansu energetycznego od kilku lat w obiektach użyteczności publicznej instalowane są ogniwa fotowoltaiczne.

- Na bieżąco będziemy reagować i podejmować racjonalne programy oszczędnościowe nie zaburzając pracy i funkcjonowania urzędu, jednostek organizacyjnych gminy oraz placówek oświatowych - przedszkoli, szkół i żłobka, mające na celu racjonalne zużywanie energii cieplnej i elektrycznej - podkreślono w odpowiedzi.

Ludzie:

Joanna Tkocz

Joanna Tkocz

Sekretarz Gminy Krzanowice

Radosław Łuszcz

Radosław Łuszcz

Sekretarz Gminy Kornowac