środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Tak wygląda raciborski ogród deszczowy [ZDJĘCIA]

17.10.2022 07:47 | 0 komentarzy | d

Najpierw wykład o znaczeniu retencji w auli SP18. Później budowa przy przedszkolu nr 23 - tak upłynął dzień przy działaniu związanym z realizacją zamierzenia.

Tak wygląda raciborski ogród deszczowy [ZDJĘCIA]
W działanie zaangażowało się szereg osób i organizacji: Fundacja Sendzimira, Szkoła Podstawowa nr 18 w Raciborzu, Przedszkole nr 23, Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Raciborzu, Arboretum Bramy Morawskiej, Technikum Architektury Krajobrazu przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1, OSiR-u i Przedsiębiorstwo Komunalne (fot. UM Racibórz)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dół pod ogród został wcześniej przygotowany przez wychowanków "Poprawczaka". Wolontariusze ze szkoły (pod czujnym okiem Iwony Jasiak i Justyny Fichny-Wójcik) wraz z uczniami technikum architektury krajobrazu, urzędnikami i konserwatorem Wojciechem Kozyrą przygotowali wszystkie warstwy ogrodu deszczowego, odpływy, a następnie posadzili odpowiednie rośliny, a także... ponad 500 cebulek roślin cebulowych.

- Ogród będzie nie tylko praktyczny, ale i ładny (gdy na wiosnę zazieleni się trawa, a domek dla biedronek zostanie zamieszkany) - podkreślono w urzędniczej relacji.

Ogród deszczowy to nasadzenie roślin w gruncie o zwiększonej przepuszczalności, do którego odprowadzana jest woda z dachów, chodników, parkingów i innych powierzchni utwardzonych. Dzięki swojej budowie zbiera wodę opadową z obszaru znacznie większego niż powierzchnia samego ogrodu. Pozwala to zatrzymać wodę w miejscu opadu, zapobiega obniżaniu poziomu wód gruntowych, a w trakcie ulew – lokalnym podtopieniom. W ogrodzie sadzone są rośliny podmokłych łąk. Ich korzenie bądź kłącza oczyszczają wodę deszczową z zanieczyszczeń zmytych z powierzchni utwardzonej, takich jak metale ciężkie i związki białkowo-tłuszczowe.

źródło: UM Racibórz, oprac. (d)