Tak wygląda raciborski ogród deszczowy [ZDJĘCIA]
Najpierw wykład o znaczeniu retencji w auli SP18. Później budowa przy przedszkolu nr 23 - tak upłynął dzień przy działaniu związanym z realizacją zamierzenia.
Dół pod ogród został wcześniej przygotowany przez wychowanków "Poprawczaka". Wolontariusze ze szkoły (pod czujnym okiem Iwony Jasiak i Justyny Fichny-Wójcik) wraz z uczniami technikum architektury krajobrazu, urzędnikami i konserwatorem Wojciechem Kozyrą przygotowali wszystkie warstwy ogrodu deszczowego, odpływy, a następnie posadzili odpowiednie rośliny, a także... ponad 500 cebulek roślin cebulowych.
- Ogród będzie nie tylko praktyczny, ale i ładny (gdy na wiosnę zazieleni się trawa, a domek dla biedronek zostanie zamieszkany) - podkreślono w urzędniczej relacji.
Ogród deszczowy to nasadzenie roślin w gruncie o zwiększonej przepuszczalności, do którego odprowadzana jest woda z dachów, chodników, parkingów i innych powierzchni utwardzonych. Dzięki swojej budowie zbiera wodę opadową z obszaru znacznie większego niż powierzchnia samego ogrodu. Pozwala to zatrzymać wodę w miejscu opadu, zapobiega obniżaniu poziomu wód gruntowych, a w trakcie ulew – lokalnym podtopieniom. W ogrodzie sadzone są rośliny podmokłych łąk. Ich korzenie bądź kłącza oczyszczają wodę deszczową z zanieczyszczeń zmytych z powierzchni utwardzonej, takich jak metale ciężkie i związki białkowo-tłuszczowe.
źródło: UM Racibórz, oprac. (d)