Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

Przyszłości pogranicza nie trzeba planować w Warszawie czy Pradze. Racibórz ma własne Rozmowy o Rozwoju

13.10.2022 09:35 | 2 komentarze | ma.w

Trzydniowy projekt, który wystartował w środę 12 października na Zamku Piastowskim to dzieło Śląskiego Porozumienia Gospodarczego Śląsk Online, którego prezesem jest raciborski przedsiębiorca Ireneusz Burek. Celem spotkań, rozmów, debat i konferencji jest rozwój transgraniczny. Przedsięwzięcie chwalili na oficjalnym otwarciu partnerzy projektu - włodarze samorządowi.

Przyszłości pogranicza nie trzeba planować w Warszawie czy Pradze. Racibórz ma własne Rozmowy o Rozwoju
Samorządowcy mówili na Zamku Piastowskim dlaczego warto dyskutować o pomysłach na rozwój Raciborza i regionu, zwłaszcza w konteście pogranicza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda podkreślił, że w obecnej kadencji rozwój powiatu jest traktowany priorytetowo. - Stawiamy na edukację naszej młodzieży, bo powiat to mieszkańcy. Nie zapominamy jednak o infrastrukturze, o tym co nas otacza - mówił włodarz. 

Swoboda przypomniał, że samorząd powiatowy zorganizował Raciborski Stół Gospodarczy by wsłuchać się w oczekiwania miejscowych firm, poznać ich problemy. - Co tylko możemy jako samorząd, to robimy. Żeby firmy z naszego powiatu mogły działać, dawać miejsca pracy, zarabiać i rozwijać się - oznajmił starosta.

Raciborskie Rozmowy o Rozwoju nazwał świetną inicjatywą, która skupia się na trzech filarach rozwoju - edukacji, młodzieży, rozwoju rynku pracy.

- Bez inwestycji nie ma rozwoju - zaznaczył Grzegorz Swoboda.

Twarde i miękkie

Dodał, że zarząd powiatu czyni starania, żeby „wszystkie działania miękkie, czy też projekty twarde faktycznie wychodziły, żeby młodzież miała się gdzie rozwijać”.

Jako włodarz powiatu stwierdził, że rozmów o rozwoju nie można ograniczać wyłącznie do Raciborza, choć to serce naszego powiatu. - Chodzi nam wszystkim samorządowcom o rozwój całego subregionu zachodniego w województwie śląskim - powiedział Swoboda.

Wydarzenie zainteresowało liczne audytorium

Wydarzenie zainteresowało liczne audytorium

Przy okazji zaznaczył, że Zamek Piastowski będzie w najbliższym czasie zmieniał swoje oblicze i to konkretnie. Wierzy, że dzięki zmianom, będzie można organizować jeszcze większe eventy niż ta trzydniowa konferencja.

Mądrość ze spotkań

Prezydent Raciborza Dariusz Polowy podzielił się swoimi spostrzeżeniami z odbywanych w tym czasie spotkań z mieszkańcami. W cyklu takich 12. wizyt w dzielnicach mieszkańcy mówią mu o różnych sprawach. - Czasem o wodzie, innym razem o gałęziach, ale też o pojedynczej, nieświecącej lampie. Opowiadają o problemach, dziękują za realizacje i cieszą się z efektów działania. Są to głosy nie tylko o sprawach lokalnych, ale często głosy o szerszym znaczeniu. Choćby o tym, że to nasze PK odbiera śmieci, dzięki czemu jest niska cena. Choć doceniam mądrość tych rozmów, to jednak nie tak rodzą się kluczowe decyzje, że coś dobrego dzieje się w skali miasta czy regionu - stwierdził D. Polowy.

Bez kompleksów

Włodarz kontynuował, że dlatego Miasto bierze udział w ważnych imprezach gospodarczych jak Impact, Smart City, KOP czy EKG. - Nie mamy tam kompleksów. Nasi przedstawiciele dzielą się raciborskimi doświadczeniami. Rodzą się jakieś kontakty, pomysły, które implementujemy u siebie. U siebie też mamy takie wydarzenia, jak niedawne w PWSZ. Gdzie dyskutuje się nie z poziomu mieszkańca, choć bardzo ważnego, ale z nieco wyższego i bardziej analitycznego. Dlatego tak ważne, że są tu przedstawiciele biznesu, nauki, a także ministerstwa. Z tych dyskusji później zbierzemy owoce - oznajmił Dariusz Polowy.

Ważne hasła

Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu (dawne PWSZ) dr Paweł Strózik mówił zebranym, że hasła towarzyszące Raciborskim Rozmowom o Rozwoju są ważne dla uczelni. - My je realizujemy: poprawiamy jakość życia, budujemy rynek pracy i integrujemy się z otoczeniem - podkreślił Strózik.

Uczestnicy mówili, że liczą na kolejne edycje takiego przedsięwzięcia

Uczestnicy mówili, że liczą na kolejne edycje takiego przedsięwzięcia

Rektor przypomniał, że uczelnie przechodzą teraz gwałtowny sposób przeobrażeń. Na mapie kraju, w coraz to nowym miejscu powstaje kolejna akademia.  - My już 12 dni jesteśmy Akademią Nauk Stosowanych. To jest taka jednostka, która wypracowane naukowo, teoretycznie modele i wskazania stosuje w praktyce. Robimy to ze studentami i w innych zakresach. Zawsze w służbie dla społeczeństwa, dla miasta i dla regionu - powiedział dr Strózik. 

Nie trzeba już wyjeżdżać

Zaznaczył, że akademia praktycznie poprawia jakość kształcenia. - W 2017 roku w uczelni nie mówiło się o kierunkach medycznych czy paramedycznych w Raciborzu. W ogóle nie było takich dyskusji. W tamtym czasie wystartowało pielęgniarstwo, a teraz uzyskaliśmy potrzebne zgody na studia drugiego stopnia - magisterskie. Kształcimy na poziomie jaki oferują uczelnie w Katowicach, czy gdzieś dale. Żeby zdobyć dyplom magistra pielęgniarstwa, nie trzeba wyjeżdżać z Raciborza. Tak wspieramy miasto i region i nadal chcemy rozwijać uczelnię w oczekiwanym kierunku - oświadczył rektor ANS.

Samorząd wie lepiej

Konsul generalna RP w Ostrawie Izabela Wołłejko przypomniała jak w 2019 roku prezesi ŚPG Dybiec i Bartoszka przywieźli jej dokument z pierwszymi podpisami na memorandum współpracy gospodarczej na pograniczu. - Wiedziałam od razu, że to jest właśnie to, czego potrzebuje ten region. Bo współpracę trzeba robić nie tylko w Warszawie, Pradze czy w Katowicach, ale i w Raciborzu. Samorząd wie najlepiej, czego potrzebują mieszkańcy. Państwa nie zmieniają się tak szybko jak samorządy. One są bardziej elastyczne. Te 3 obszary, o których są Raciborskie Rozmowy o Rozwoju, one są ważne dla wymiaru samorządowego polityki zagranicznej. Współpraca powinna się odbywać w zakresie edukacji i kultury, ale istotna jest również dyplomacja ekonomiczna - mówiła pani konsul.

Chciała, by uczestnicy wydarzenia wrócili z niego z masą pomysłów i żeby chciało się je im zrealizować. - Bo bez tych chęci będziemy tkwili w marazmie - podsumowała.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Paweł Strózik

Paweł Strózik

Rektor PWSZ Racibórz kadencji 2020-2024