Niedziela, 19 maja 2024

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W Rybniku zagrały Gryfnioki

11.10.2022 11:10 | 0 komentarzy | juk

- Świat, w którym żyjemy, pęd dnia codziennego, stres, brak czasu na odpoczynek, walka z pandemią, czy wojna w Ukrainie, która wybuchła na początku tego roku sprzyjają rozwojowi różnych zaburzeń i problemów ze zdrowiem psychicznym - słyszymy w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W Rybniku zagrały Gryfnioki
Zespół Gryfnioki zagrali dla pacjentów Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z okazji wczorajszego (10.10) Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku wystąpił z koncertem zespół Gryfnioki.

Zaśpiewali dla pacjentów światowe przeboje

- Co roku w naszym Szpitalu staramy się z tej okazji zorganizować dla naszych pacjentów jakieś atrakcje. W tym roku udało się zaprosić bardzo lubiany i ceniony przez naszych pacjentów zespół Gryfnioki, który bawił publiczność światowymi przebojami, takimi jak: „Mamma Mia” Abby, czy „Happy” Pharella Williamsa - przekazuje nam Michalina Zawarty, rzecznik prasowa Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Zwraca uwagę, że Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony przez Światową Federację Zdrowia w 1992 r. Głównym założeniem święta jest zwrócenie uwagi na problemy osób chorujących psychicznie, budowanie świadomości i promowanie właściwej postawy wobec osób cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne.

Warto mówić o profilaktyce

Każdego roku Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest w oparciu o hasło przewodnie. W tym roku to: Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem. Według Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego w ciągu najbliższych lat zaburzenia i choroby psychiczne będą jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych społeczeństwa. - Warto z tej okazji głośno mówić o profilaktyce, o tym, na co powinniśmy zwracać uwagę, by być dobrej kondycji psychicznej, ale także gdzie i do kogo zwrócić się po pomoc w razie wystąpienia niepokojących objawów. To okazja do walki z dyskryminacją i stygmatyzacją osób chorujących psychicznie. Uświadamianie społeczeństwu, że to są pełnowartościowi ludzie, którzy chcą pracować, mają rodziny, plany na przyszłość - mówi Michalina Zawarty.