Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

09.10.2022 15:46 | 2 komentarze | KaBa

4-letni Piotruś zbudował pojazd marsjański, a 6-letnia Kasia stworzyła Układ Słoneczny. Właśnie taką moc sprawczą mieli uczestnicy Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej, której edycja odbyła się również w filii uczelni w Rybniku. W sobotę, 8 października, zorganizowano tam ciekawe warsztaty naukowe.

Noc Naukowców Politechniki Śląskiej w Rybniku
Młodzi uczestniczy warsztatów budowali Układ Słoneczny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Politechnika to uczelnia techniczna kojarząca się niełatwymi naukami ścisłymi. Okazuje się jednak, że da się je zaprezentować w sposób dziecinnie prosty, a już na pewno ciekawy. Grając w gry planszowe można nie tylko poczuć ducha rywalizacji czy dobrze się bawić, ale wdrażać się do logicznego myślenia - analizowania, przewidywania, czy wyciągania wniosków. Czy można wyobrazić sobie lepszą naukę na temat Układu Słonecznego niż jego własnoręczna konstrukcja? Także sterowanie robotami jest dużą frajdą i stanowi podstawę automatyki.

- Ważne jest to, aby znaleźć swoją pasję, wówczas będziemy jej wierni przez całe życie. Pasja to coś, co nas napędza i nadaje sens naszemu życiu. Dzisiaj, w czasie Nocy Naukowców, witamy w naszej uczelni gości, szczególnie cieszą mnie najmłodsi. Z myślą o nich przygotowaliśmy różnorakie warsztaty. Mamy nadzieję, że czym skorupka za młodu nasiąknie, to zaowocuje w przyszłości - podkreślał dyrektor filii Politechniki Śląskiej w Rybniku dr hab. Zygmunt Łukaszczyk.

W jednej sal wykładowych politechniki wśród uczestników znalazł się 4-letni Piotruś. Z zapałem konstruował pojazd marsjański. Wcześniej, wraz z rodzicami, brał udział w tradycyjnych grach planszowych.

- Noc Naukowców, to bardzo dobry pomysł. Nasz syn świetnie się bawi, a przy tym uczy. Takie zajęcia pobudzają kreatywność dzieci, skłaniają do myślenia i aktywności. Możliwość skonstruowania pojazdu kosmicznego czy sterowanie robotem to fantastyczne pomysły. Kto wie, może Piotruś zostanie w przyszłości inżynierem? Chcemy, aby poznawał świat, a jaką drogą pójdzie w dorosłym życiu - to już będzie jego wybór - mówi Malwina, mama chłopca.

Inne uczestniczki rybnickiej Nocy Naukowców to nastolatki uczące się w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Również i one znalazły coś dla siebie podczas tej imprezy.

- Szczególnie zainteresowały mnie warsztaty gier planszowych. Nie spodziewałam się, że może istnieć tyle odmian planszówek. Są one alternatywą dla telefonów komórkowych, czy komputerów. Można świetnie się bawić ze znajomymi, a przy tym ćwiczyć strategiczne myślenie – dzieli się wrażeniami Wiktoria Damps.

I o to właśnie chodziło organizatorom naukowego przedsięwzięcia.

- Noc Naukowców jest cyklicznym wydarzeniem, w ramach którego chcemy popularyzować naukę, szczególnie wśród dzieci i młodzieży i zachęcić ich do odkrywania i poznawania nowych technologii. Chcemy pokazać, że nauka to nie tylko telefon i tablet – podkreśla dr Aldona Rosner z Politechniki Śląskiej. Dodaje, że gry planszowe zyskujące ostatnio na popularności, uczą logicznego myślenia, które jest podstawą w naukach technicznych. Stąd właśnie pomysł zorganizowania warsztatów z takich właśnie rozgrywek.

Podczas imprezy wygłoszono wykład pt. 50 lat misji Apollo 17.  To ostatnia misja załogowa na Księżyc w ramach programu amerykańskiego Apollo, która odbyła się w 1972 roku.

- Księżyc, choć tak bliski nam ciągle budzi zainteresowanie. Z wykładu można było dowiedzieć się, jak powstał, jaką rolę odgrywa dla Ziemi oraz, że oddala się od naszej planety o jakieś 4 cm rocznie. Wszystko to zilustrowane pięknymi zdjęciami. To była naprawdę ciekawie opowiedziana historia - mówiła Oliwia Korus z Technikum Fotograficznego Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju.

Noc Naukowców Politechniki Śląskiej to technologia w nowoczesnej i przystępnej odsłonie. Dzieci, młodzież i dorośli, którzy odpowiedzieli na zaproszenie rybnickiej filii uczelni, spotkali się z nauką w zabawowej, nieschematycznej, a zarazem ciekawej formie.  Być może to zaowocuje pasją i obraniem przez nich technicznego kierunku studiów. Politechnika Śląska potwierdziła swoja rolę popularyzatora nauki w regionie. Jej działania są skierowane do wszystkich pokoleń od przedszkolaka po seniora.