Noc Bibliotek w Wodzisławiu. Warsztaty mandali i tatuażu artystycznego [ZDJĘCIA]
Noc Bibliotek 2022 mija pod hasłem "To się musi powieść!". W dniach 7-8 października wodzisławska Biblioteka przygotowała szereg atrakcji, a wśród nich między innymi warsztaty tworzenia mandali oraz warsztaty tatuażu artystycznego.
W piątek, 7 października odbyło się spotkanie z podróżnikami, Joanną Grzymkowską-Podolak oraz Jarosławem Podolak. Tematyką wieczoru było "Zakochani w świecie. Indie". W sobotę, 8 października dzień rozpoczął się od zajęć z jogi śmiechu, które poprowadziła Lidia Białecka. Następnie odbyły się warsztaty z tatuażu artystycznego (henna), które poprowadziła Anna Sieńko-Bhatt oraz warsztaty z tworzenia mandali, poprowadzone przez Sylwię Mandziuk.
O tym, czym jest mandala rozmawialiśmy z prowadzącą, Sylwią Mandziuk.
- Mandala to jest to, co jest w danej osobie która ją tworzy - powiedziała. - Nauka czy religie świata mówią, że jest to obraz koła lub stwarza koło. Koło jest formą najbardziej doskonałą. Na tle koła przebiegają różne cykle, zarówno w przyrodzie jak i w nas samych. Mandala to również kolory. Kolory oznaczają emocje, wibracje, to co nas tworzy, to czym jesteśmy. Dziś na warsztatach będziemy się uczyć podstaw mandali, która jest jej centrum, czyli tzw. kwiat życia - dodaje.
O tatuażach artystycznych z kolei rozmawialiśmy z Anną Sieńko-Bhatt. Czym są tatuaże z henny, jakie jest ich znaczenie i jak odróżnić prawdziwą hennę od sztucznej?
- Tatuaże, które my wybieramy są sprawą indywidualną. Malujemy to, co ktoś chce, co ma wymiar symboliczny lub co się komuś podoba wizualnie. Natomiast tatuaże typowo indyjskie są znaczeniowe w kwestii sytuacji, czyli robi się je na święta religijne lub śluby - mówi prowadząca warsztaty. - Tatuaże ślubne mają przynosić szczęście pannie młodej. Panna młoda jest malowana od stóp do kolan oraz palce aż do łokci podczas tzw. wieczoru panieńskiego. Artystów, którzy ją malują jest kilku, bo to bardzo czasochłonne zajęcie.
Naturalna, prawdziwa henna na całkowite wybarwienie koloru potrzebuje 48 godzin i utrzymuje się ok 14 dni. Ma zabarwienie brązowe/ rude/ zielone. Są też sztuczne henny, które barwią na kolor czarny. Mają one w składzie barwnik PPD (syntetyczna substancja zwana parafenylenodiamina), który może uczulać i może znajdować się w farbach do włosów. To właśnie po kolorze można się zorientować, czy tatuaż był robiony prawdziwą henną czy też jej sztucznym zamiennikiem.