"Ograniczenia nie mogą wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort użytkowników". Mszana o zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej
- Czy będzie możliwe realne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, będzie zależne od wielu czynników, niemniej takie próby zostają podjęte - usłyszeliśmy w Urzędzie Gminy w Mszanie.
Miasta i gminy w Polsce przygotowują się do oszczędzania energii elektrycznej, co wymuszają ogromne podwyżki cen prądu, a także założenia tzw. "Tarczy solidarnościowej” przewidującej m.in. zobowiązanie administracji rządowej i samorządowej do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Zapytaliśmy Urząd Gminy w Mszanie, czy, a jeśli tak, to w jaki sposób zamierzają oszczędzać.
Oszczędności w codziennym funkcjonowaniu
Jak przekazuje nam z mszańskiego urzędu Mirosława Książek-Rduch, w samym magistracie i w jednostkach podległych zwrócono uwagę na ścisłe przestrzeganie przez pracowników podstawowych zasad oszczędzania energii. Mowa tu o np.: wyłączaniu oświetlenia przy każdorazowym wychodzeniu z biura, czy pomieszczeń sanitarnych bez dostępu do światła dziennego, korzystaniu w biurach w dni słoneczne tylko ze światła dziennego, zmniejszenie oświetlenia w ciągach komunikacyjnych, jednak przy jednoczesnym zachowaniu zasad BHP. - We wszystkich placówkach będzie zwracana uwaga na oszczędzanie energii przy okazji normalnego, codziennego funkcjonowania - zapowiada Mirosława Książek-Rduch dodając, że w ostatnim tygodniu odbyły się dwa posiedzenia w ramach Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z kierownikami referatów w urzędzie gminy oraz kierownikami i dyrektorami jednostek gminnych (szkół, przedszkoli, Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośrodka Sportu oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji) w tym temacie.
Nie zapadły na razie decyzje w sprawie oświetlenia świątecznego w poprzednich latach raczej skromnego - mówi nam Mirosława Książek-Rduch.
Była modernizacja oświetlenia
- Nie zapadły na razie decyzje w sprawie oświetlenia świątecznego w poprzednich latach raczej skromnego, ograniczania czy wyłączania w części oświetlenia ulicznego lub parkowego - przekazuje nam Mirosława Książek-Rduch. Przy okazji zwraca uwagę, że gmina kilka lat temu przeprowadziła modernizację oświetlenia ulicznego. 857 najstarszych lamp zostało wymienionych na energooszczędne, z ograniczonym zużyciem energii w nocy, 46 lamp zostało dobudowanych, tam, gdzie oświetlenia nie było, a 101 lamp zostało zlikwidowanych z dróg, gdzie było ich za dużo. - Działania te wpłynęły na oszczędności w zużyciu energii - podkreśla nasza rozmówczyni.
W zużyciu gazu też szukają oszczędności
Mirosława Książek-Rduch podkreśla, że w obecnej sytuacji działania mające na celu ograniczanie zużycia energii elektrycznej, jak również paliw grzewczych są tematem bardzo aktualnym i ważnym. - W gminie Mszana wszystkie jednostki, oprócz Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji, który ogrzewany jest węglem, są ogrzewane gazem, po przeprowadzonych przez samorząd modernizacjach i wymianach źródeł ciepła. Również w zużyciu gazu szukamy oszczędności biorąc pod uwagę drastycznie rosnące koszty tego paliwa - mówi nam. Dodaje, że aktualnie ogrzewanie w placówkach jeszcze nie ruszyło, monitorowana jest na bieżąco temperatura w pomieszczeniach. - Ograniczenia nie mogą jednak wpłynąć na bezpieczeństwo i komfort użytkowników, zwłaszcza w szkołach i przedszkolach - podkreśla.
Również w zużyciu gazu szukamy oszczędności biorąc pod uwagę drastycznie rosnące koszty tego paliwa - zwraca uwagę Mirosława Książek-Rduch.
Próby zmniejszenia energii zostaną podjęte
Urząd Gminy w Mszanie nie posiada szacunków, o ile mogłoby się zmniejszyć zużycie prądu lub gazu. Dlaczego? Jak tłumacza urzędnicy, zależy to od bardzo wielu czynników i takie obliczenia trudno byłoby przeprowadzić. Roczne zużycie energii elektrycznej przez urząd i wszystkie jednostki gminne według szacunków przygotowanych do ostatniego przetargu na zakup energii elektrycznej wyniosło 325 tys. kWh. - Czy będzie możliwe realne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, będzie zależne od wielu czynników, niemniej takie próby zostają podjęte - mówi na koniec Mirosława Książek-Rduch.
Komentarze
1 komentarz
Prawdziwy gospodarz oszczędza zawsze nie potrzebuje poleceń Wojewody , Ministra czy kogokolwiek nie potrzebuje kryzysu itp. po prostu jest gospodarzem! Tylko o tym trzeba mieć pojęcie .... a to co jest w artykule powinno wszystkich obowiązywać zawsze i mówi wszystkim jasno jaki jest poziom zarządzania w Gminie Mszana i dopiero teraz podejmuje się takie przedszkolne działania mówiąc o różnych czynnikach zamiast być już na wysokim poziomie niezależności energetycznej