Wodzisław zaciska pasa. Jak będą oszczędzać energię w urzędzie i jednostkach?
Zapowiedzi rządzących o obligatoryjnym zmniejszeniu zużycia energii o 10 proc. od października spowodowały konieczność wskazania elementów, które mogą wpłynąć na oszczędności. Czy Wodzisław również planuje takie kroki?
Wodzisław zaciska pasa. Jak będą oszczędzać energię w urzędzie i jednostkach?
Miasto Wodzisław Ślaski do dnia 31 grudnia 2022 r. ma zapewnioną stałą, korzystną cenę za zakup 1 MWh energii elektrycznej w kwocie 282 zł netto. - Wynika to z terminu zamówienia publicznego. Postępowanie przetargowe obejmujące zakup energii w roku 2023 r. jest w toku. Ceny poznamy pod koniec września br. Z uwagi na powyższe, nie podejmowano dotychczas rozmów o wprowadzeniu ograniczeń w dekorowaniu Miasta w sezonie zimowym 2022/2023 - wyjaśnia Mateusz Jamioła z Wydziału Dialogu, Promocji i Kultury Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego.
- W urzędzie miasta podczas sezonu grzewczego temperatury osiągają ok. 20-22 stopni (z możliwością zmniejszenia) ale w godzinach popołudniowych oraz w weekendy temperatura zostaje obniżona do minimum. Jednocześnie w ramach oszczędzania wystąpiliśmy o ograniczenie zapotrzebowania mocy cieplnej o 25% dla węzła cieplnego usytuowanego w budynku Urzędu. Ponadto w kwestii oszczędności energii elektrycznej, w zeszłym roku na największym budynku Urzędu - 4 B zostały zainstalowane panele fotowoltaiczne, gdzie koszty zakupu energii spadły średnio o ok. 30%. Od kilku lat na budynku Urzędu Miasta nie ma iluminacji świetlnych a dekoracje świąteczne są zawsze skromne - podkreśla Mateusz Jamioła.
Każdy dorzuca cegiełkę
Jak temat oszczędności będzie wyglądać w jednostkach miejskich? - Planujemy wystrój świąteczny o skromniejszym charakterze. Jednocześnie informujemy, że sukcesywnie wymieniane jest oświetlenie na energooszczędne oraz staramy się korzystać maksymalnie ze światła dziennego - zapowiada dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu Śląskim.
Pałac Dietrichsteinów, gdzie mieści się Muzeum w Wodzisławiu Śląskim ma zainstalowane energooszczędne systemy poboru energii w zakresie urządzeń oraz oświetlenia. Placówka stara się racjonalnie tym gospodarować.
W WCK chłodniej
- W związku ze specyfiką prowadzonej przez WCK działalności planuje się utrzymanie dopuszczalnej najniższej temperatury 18 °C w pomieszczeniach biurowych oraz niższej na korytarzach (nie mniejszej niż 14 °C) i w pomieszczeniach gdzie nie przebywają dłużej osoby np. pomieszczenia gospodarcze, piwnice, archiwa - wyjaśnia Katarzyna Rokowska-Szyroki, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury. - Nadmienić należy, że zużycie energii cieplnej w WCK jest cały czas w okresie grzewczym monitorowane, tak by obniżać temperaturę w pomieszczeniach, które w danym momencie nie są wykorzystywane na potrzeby działalności i już w obecnym roku dawało to efekty w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie budynku WCK. Dotychczas również starano się w budynku WCK utrzymywać temperaturę w zakresie dopuszczalnych prawem wartości minimalnych - dodaje dyrektor WCK.
Ponadto funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej w WCK przełożyło się na oszczędności w opłatach poniesionych za energię elektryczną rzędu 17% w skali roku 2021, a dalsze oszczędności będą związne z ograniczaniem korzystania z oświetlenia w budynku do niezbędnego minimum np. oświetlanie korytarzy oraz rozważane jes też wyłączanie oświetlenia budynku z zewnątrz w porze nocnej, a także rezygnacji z iluminacji świątecznej budynku.
W Domaro mniej światła
Spółka miejska Domaro już od kilku lat wprowadza oszczędności w zużyciu energii. Na budynku spółki zainstalowano fotowoltaikę, w ramach oszczędności dostarczanego ciepła używane są termostaty. Na korytarzach i częściach wspólnych są montowane czujki ruchu. Jak zapewnia prezes zarządu spółki Domaro Barbara Chrobok, już zrezygnowano z doświetlenia pomieszczeń w godzinach zamknięcia spółki, a w planach jest również rezygnacja z reklamy świetlnej na budynku spółki. Iluminacji i ozdób świątecznych Domaro nie posiada.
Termomodernizacja w SKM i wyłączanie pieca w Dziupli
W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów energetycznych i ekonomicznych, zostały przeprowadzone prace termomodernizacyjne budynku administracyjnego SKM. Kolejny obiekt - budynek warsztatowo-socjalny będzie poddany termomodernizacji na przełomie 2022/2023 roku. Inwestycje powinny dać efekty w oszczędności energii i ogrzewania.
Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego "Dziupla" też poczyniła kroki zmierzające do oszczędności zużycia gazu. Polegają one na wyłączeniu z użytkowania pieca w godzinach popołudniowych i włączenia go w godzinach porannych. - Powinno to dawać oszczędność ok. 5 - 100 zł miesięcznie, ale przy obecnym wzroście cen nie jesteśmy w stanie podać, jaka to będzie kwota. W pomieszczeniach, z których chwilowo nie korzystamy, jak zwykle obniżamy temperaturę, nie korzystamy z energii elektrycznej. To są działania które podejmujemy, ale nie jesteśmy w stanie oszacować, jakie przyniosą oszczędności - informują w Dziupli.
Komentarze
6 komentarzy
Jak były upały to pracowali krócej, jak będzie zimno to kto wie , może wcale..,
Na trzech wzgórzach już oszczędzają. W niektórych momentach nie świeci 6 latarni z rzędu, a potem 3 obok siebie świecą. Zamiast wyłączyć co drugą...
Może zacząć od 3 prezydenta od spraw nieważnych fajne oszczędności by były.
Może by tak zlikwidować czajniki do kawy w urzędzie i w innych miejskich instytucjach . Jeden urzędnik wypija średnio cztery kawy. Mogą śmiało nosić w termosach z domu
Pewnie będą energię oszczędzać tak samo, jak zakładali wspólną księgowość, dla jednostek, dla picu i w celu poszczekania, że "mało szmalcu dajo!". Skończy się na artykulikach.
Dajcie już spokój - zawsze można kolejnego viceprezydenta zatrudnić :)