Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

Świetne wieści ze szpitala w Rybniku. Porodówka wznowi działalność na dniach

28.09.2022 09:35 | 3 komentarze | żet

Wznowienie działalności porodówki ma bezpośredni związek ze skompletowaniem kadry oddziału neonatologicznego WSS nr 3 w Rybniku.

Świetne wieści ze szpitala w Rybniku. Porodówka wznowi działalność na dniach
Dyrektor WSS nr 3 w Rybniku dr Jarosław Madowicz zapewnia czytelników Nowin, że wznowienie działalności porodówki było dla niego priorytetem.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zbudowaliśmy kadrę

Oddział neonatologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku wznowi działalność w sobotę 1 października. Jest to równoznaczne z uruchomieniem przyjęć do porodów. Jest to możliwe dzięki skompletowaniu zespołu na neonatologii (na oddziale neonatologicznym sprawowana jest opieka zdrowotna nad noworodkami).

- W pewnej części jest to kadra, która w przeszłości już pracowała u nas, ale jej uzupełnieniem są też młodzi specjaliści, którzy wchodzą na rynek pracy i chcą związać swoją przyszłość z Rybnikiem

- mówi Nowinom dyrektor WSS nr 3 w Rybniku dr Jarosław Madowicz.

Dwa miesiące bez porodów w Rybniku

Przypomnijmy, Blok Porodowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku poinformował o wstrzymaniu przyjęć do porodów pod koniec lipca 2022 r. Od sierpnia porody z Rybnika i okolic były przekierowywane do szpitali w regionie.

- Bardzo zależy mi na tym, żeby mieszkanki Rybnika i powiatu rybnickiego mogły tu rodzić dzieci, żeby dzieci miały wpisane to w akcie urodzenia. Dlatego zrobię wszystko, żeby uruchomić oddział neonatologiczny, ale on musi funkcjonować bezpiecznie. To nastąpi małymi krokami, zaczniemy od minimum kadry - zapowiadał dyrektor dr Jarosław Madowicz w wywiadzie, który opublikowaliśmy w portalu Nowiny.pl 17 sierpnia (artykuł jest dostępny pod adresem www.nowiny.pl/193422).

Przyczyną tego stanu rzeczy były braki kadrowe na oddziale neonatologicznym. Problem braku neonatologów ma charakter ogólnopolski. Przez lata nie kształcono wystarczającej liczby specjalistów w tej specjalizacji.

- Musi być co najmniej jeden specjalista na dyżurze. Nie może być tak, że jeden specjalista kończy dyżur, drugi dojeżdża, a między dyżurami są dwie godziny różnicy. To musi iść albo na zakładkę, albo na styk. To jest priorytet. Póki tego nie uda nam się spiąć, to ten oddział nie ruszy - mówił dyrektor Madowicz o sytuacji, kiedy będzie można wznowić działalność porodówki.

Porodówka XXI wieku. Kiedy i za ile?

Szpital w Rybniku dostał od miasta 7,2 mln zł na remont oddziału ginekologiczno-położniczego. Jednak w warunkach wzrostu cen materiałów i usług budowlanych okazało się, że pieniędzy nie wystarczy na realizację tego przedsięwzięcia.

- Podjąłem decyzję, aby podzielić to zadanie na dwie części. Odrębnym zadaniem wyremontujemy porodówkę i neonatologię, a odrębnym oddział ginekologii i położniczy. Na tę pierwszą część mamy środki, bo miasto nie wycofało się z finansowania. Poprosimy tylko, aby przesunąć je na kolejny rok budżetowy. W ten sposób rozpoczniemy remont od porodówki i neonatologii. Gdy te prace uda się wykonać, przejdziemy do drugiej części - powiedział Nowinom dyrektor szpitala dr Jarosław Madowicz we wspomnianym już wywiadzie.

W tym miejscu dodajmy, że władze Rybnika nie tylko nie wycofały się z finansowania remontu porodówki, ale wręcz dołożyły pieniędzy na realizację tego przedsięwzięcia.

- Podjąłem decyzję o zabezpieczeniu w projekcie budżetu Miasta Rybnika na 2023 rok pełnej kwoty, o którą zawnioskował szpital, tj. 10 650 000 zł - poinformował prezydent Piotr Kuczera w odpowiedzi na interpelację radnego Jerzego Lazara.

Wojciech Żołneczko

Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika