Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Na terenie gminy Mszana ruszają zebrania wiejskie. Kiedy i gdzie się odbędą?

21.09.2022 14:30 | 0 komentarzy | juk

Już niedługo na terenie gminy Mszana odbędą się zebrania wiejskie, których głównym tematem będzie podział środków funduszu sołeckiego na 2023 r. - Mieszkańcy będą decydować, na co  przeznaczane zostaną środki - zwracają uwagę gminni urzędnicy.

Na terenie gminy Mszana ruszają zebrania wiejskie. Kiedy i gdzie się odbędą?
26 i 29 września odbędą się w sołectwach zebrania wiejskie, których głównym tematem będzie podział środków funduszu sołeckiego na 2023 r.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zebranie w Połomi odbędzie się w poniedziałek 26 września o 16.00 w głównej sali Ośrodka Kultury przy ul. Szkolnej. Zebrania w Mszanie i Gogołowej odbędą się w czwartek 29 września -  kolejno o 16.00 w Ośrodku Kultury przy ul. Mickiewicza oraz o 18.00 w sali gimnastycznej miejscowej Szkoły Podstawowej.

Ważne quorum

Gminni urzędnicy zwracają uwagę, że zgodnie ze statutami sołectw zebrania wiejskie mogą podejmować prawomocne uchwały, gdy uczestniczy w nich odpowiednia liczba mieszkańców. W Mszanie i Połomi minimalna liczba uczestników wynosi 40 mieszkańców, a jeśli nie zbierze się ta liczba, zebranie zostanie zwołane w drugim terminie, tego samego dnia, 10 minut później. W drugim terminie wymagane quorum to 25 mieszkańców. W Gogołowej, najmniejszym z sołectw, quorum w pierwszym terminie wynosi 35 mieszkańców.

To mieszkańcy decydują

- Na zebraniach mieszkańcy bezpośrednio mogą decydować, na co są przeznaczane środki dedykowane na konkretne sołectwo. Fundusz sołecki na 2023 rok to kwota po nieco ponad 57 tys. zł na każde sołectwo - mówią gminni urzędnicy. Dodają, że w poprzednich latach z tych środków były realizowane m.in.: budowa altan sołeckich, zakup urządzeń na place zabaw, nasadzenia krzewów i roślin ozdobnych, projekty i budowa oświetlenia ulicznego i boiska szkolnego, utwardzanie bocznych dróg. Fundusz Sołecki w części wzmacnia też organizacje i stowarzyszenia w danej wsi. Zakupywano z niego m.in. drobne wyposażenie dla remiz strażackich, szatni sportowej, biblioteki, szkół i przedszkoli.