Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Rybnik nie zrezygnuje z iluminacji magistratu, ale dekoracji świątecznych może być mniej niż dotychczas

21.09.2022 09:30 | 0 komentarzy | żet

Pytamy samorządy z naszego regionu, czy zamierzają oszczędzać energię, a jeśli tak, to w jaki sposób? - Rybnik od lat szuka oszczędności w zakresie użytkowania obiektów miejskich oraz oświetlenie ulicznego - twierdzi Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta Rybnika.

Rybnik nie zrezygnuje z iluminacji magistratu, ale dekoracji świątecznych może być mniej niż dotychczas
Rzecznik rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień nie mówi o doraźnych sposobach oszczędnościach energii i wskazuje na długofalową politykę miasta w tym zakresie.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Oszczędności w przetargach

Dzięki postępowaniom przetargowym na dostawę energii elektrycznej Rybnik ma zagwarantowaną jedną z niższych cen energii na Śląsku, tj. 392,9 zł netto/MWh

- informuje Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta Rybnik.

Agnieszka Skupień zwraca również uwagę, że iluminacja budynku urzędu przy ul. Bolesława Chrobrego 2 jest realizowana z zastosowaniem energooszczędnego oświetlenia LED już od kilku lat.

Dekoracje świąteczne nie będą świecić tak długo jak zawsze?

Co się tyczy oświetlenia świątecznego, na pewno nie będzie ono rozszerzane. - Oświetlenie świąteczne na pewno nie będzie rozszerzane, nie będą wprowadzane nowe elementy do przestrzeni miejskiej. Rozwiązania mające na celu oszczędności są rozważane, zwłaszcza w zakresie czasookresu ekspozycji dekoracji świetlnych oraz ich ilości w poszczególnych dzielnicach - dodaje Agnieszka Skupień.

Temperatura w budynkach

Co z temperaturą w budynkach miejskich? - Obiekty miejskie (w tym obiekty oświatowe) zapewniają temperaturę ok. 20-22 oC w ciągu dnia. Natomiast w okresach nieużytkowania obiektów (tj. pora nocna i weekendy) wprowadzone są obniżenia nocne oraz weekendowe (obniżenia temperaturowe). Np. budynkach Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Bolesława Chrobrego 2 oraz przy ul. Zamkowej 5 w sezonie grzewczym w pomieszczeniach biurowych utrzymywana jest temperatura około 22 oC z obniżeniem poza godzinami pracy urzędu oraz weekendowym do 20 oC. Należy też zauważyć, że zgodnie z paragrafem 17 ust. 1 rozporządzenia MENiS z 31.12.2002 w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia, temperatura nie może być niższa niż 18 oC - odpowiada rzecznik rybnickiego magistratu.

Co jeszcze?

Agnieszka Skupień wylicza również pozostałe działania podejmowane przez rybnicki urząd, które wpisują się w politykę oszczędności: analiza i optymalizacja mocy cieplnych i elektrycznych, a także umów na dostawę gazu ziemnego, montuje układy kompensacji mocy biernej, wymienia urządzenia na bardziej efektywne energetycznie (w tym wymiana oświetlenia, źródeł ciepła, montaż kogeneracji itp.), termomodernizuje obiekty miejskie, prowadzi działania w kierunku montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Ludzie:

Agnieszka Skupień

Agnieszka Skupień

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Rybnik.