Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Gminy za ogrzewanie płacą krocie. To kara za rozwiązania ekologiczne?

20.09.2022 08:50 | 1 komentarz | mad

Samorządy coraz głębiej muszą sięgać do gminnych budżetów po środki na zakup opału. Jak sytuacja wygląda w Pietrowicach Wielkich?

Gminy za ogrzewanie płacą krocie. To kara za rozwiązania ekologiczne?
- Energia elektryczna i ogrzewanie będzie nas sporo kosztować, abyśmy przetrwali zimę - mówi Andrzej Wawrzynek, wójt Pietrowic Wielkich (fot. arch. Nowiny.pl)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wójt: ceny są, jakie są

Andrzej Wawrzynek zwołał sesję nadzwyczajną, aby radni pochylili się nad zmianami budżetowymi. Te dotyczyły m.in. środków na zakup opału. - To nas sporo kosztuje - mówił. Samorząd kupił do szkół ekogroszek, koszt? 3300 za tonę. Olej opałowy to z kolei 6,06 zł na litr. Wójt martwi się też o cenę za energię elektryczną, bo przykład innych samorządów pokazuje, że wzrosty są znaczne. - Energia elektryczna i ogrzewanie będzie nas sporo kosztować, abyśmy przetrwali zimę - powiedział wprost.

Radny i sołtys Pawłowa Fryderyk Gwóźdź dopytywał wójta, czy nie dało się kupić węgla bezpośrednio z PGG, aby tak zmniejszyć koszty. Włodarz odparł, że taki był plan, pomocy szukano nawet u parlamentarzystów z regionu, ale bezskutecznie. Samorząd chciał znaleźć także firmę, która zakupiła i przywiozłaby opał, ale nikt nie wyrażał zainteresowania przetargiem. - Dlatego musimy kupować z „wolnej ręki”, co czynimy. Te ceny są, jakie są, nie można nigdzie taniej kupić - rozkładał ręce wójt Wawrzynek.

Przewodniczący: wiele problemów przed nami

Przewodniczący rady Piotr Bajak zauważał, że część budynków gminnych zasilana jest gazem i też nie wiadomo, co będzie dalej. - Postawiliśmy na ekologię, na rozwiązania, które były promowane. W tej chwili okazuje się, że będziemy poniekąd karani za to, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co będzie działo się z gazem; tak samo z olejem opałowym i węglem - stwierdził. Dodał, że ma świadomość, że radnym będzie najpewniej przedłożyć kolejne zmiany budżetowe, aby dołożyć następne środki na ten zakres.

Przewodniczący na sesji relacjonował, że odbyła się rozmowa z kierownik ośrodka zdrowia, która przekazała pietrowickim decydentom, że koszty ogrzewania wzrosną tam astronomicznie. - Kubatura tego budynku jest bardzo duża. Budynek jest nasz, tam są świadczone usługi przez spółkę, ale ta spółka też nie jest w stanie sobie z tym poradzić, a to zadanie jest częściowo po naszej stronie. My nie możemy bezpośrednio dotować podmiotów gospodarczych w ten sposób, ale czeka nas wyzwanie. Bo w przeciwnym razie możemy stanąć przed faktem, że spółka powie: że nie jest w stanie tego sfinansować, zamknie tę działalność, a mieszkańcy zostaną bez dostępu do lekarza. To nie do przyjęcia - mówił radnym, podkreślając, że przed samorządem stoi wiele problemów.

Dostrzegł też pozytyw. Przypomniał, że na terenie gminy w większości udało wymienić się oprawy uliczne na „mocno oszczędne”. Liczy, że dzięki temu samorząd uchronił się przed dodatkowym wzrostem za energię.

Wójt Wawrzynek stwierdził, że powiat głubczycki w nocy wyłącza oświetlenie uliczne. O takim rozwiązaniu dyskutują także samorządowcy ziemi raciborskiej.

Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Były wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Fryderyk Gwóźdź

Fryderyk Gwóźdź

Radny gminy Pietrowic Wielkie, sołtys Pawłowa 

Piotr Bajak

Piotr Bajak

Były przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie