Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Przejście graniczne w Chałupkach może otrzymać tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej. Trwa głosowanie

14.09.2022 10:12 | 0 komentarzy | mad

Przejście graniczne Chałupki-Bohumin, ruiny Teatru Victoria w Gliwicach, Okiennik Wielki – najwyższa skała Wyżyny Częstochowskiej oraz dwa miejsca w Katowicach: nowoczesny kompleks biurowy Global Office Park i modernistyczna kamienica przy ulicy PCK 10. Trwa głosowanie na miejsca z największym filmowym potencjałem w regionie.

Przejście graniczne w Chałupkach może otrzymać tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej. Trwa głosowanie
Plebiscyt trwa do 30 września (fot. UG Krzyżanowice)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- W tym roku głosujących w Plebiscycie na Śląską Lokację Filmową czeka trudne zadanie, bo zestaw finałowych lokacji jest wyjątkowo różnorodny. Głosować można od 12 do 30 września - informują organizatorzy, którymi są: Instytucja Filmowa Silesia Film i Silesia Film Commission. Zwycięzca plebiscytu otrzyma m.in. tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2022.

Do tegorocznego Plebiscytu „Śląska Lokacja Filmowa” zgłoszono 48 obiektów i lokacji z 25 miejscowości województwa śląskiego. Wśród najlepszej piątki jest przejście graniczne Chałupki-Bohumin. - Głosować można raz dziennie - przekazują urzędnicy z Krzyżanowic, zachęcając do wyboru właśnie tego miejsca, jedynego w tym plebiscycie zlokalizowanego na terenie powiatu raciborskiego. Swój głos można oddać TUTAJ.

Organizatorzy podkreślają, że wybierając najlepszą piątkę, pod uwagę wzięli m.in. unikatowość, wyjątkowe walory filmowe oraz chcąc podkreślić niezwykłą różnorodność zgłoszonych w tym roku miejsc.

Do poszczególnych obiektów organizatorzy dołączyli opis. Tak przedstawiono ten z regionu: Przejście graniczne w Chałupkach czynne było całą dobę. Dopuszczony był ruch pieszych, rowerzystów, motocykli, samochodów osobowych, autokarów i samochodów ciężarowych o masie całkowitej do 20 ton i mały ruch graniczny. Kontrolę graniczną osób, towarów i środków transportu wykonywała Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Chałupkach. W 2007 roku na mocy układu z Schengen przejście zlikwidowano. Z miejscem tym związany jest Most Jubileuszowy Cesarza Franciszka Józefa, który powstał w 1899 roku w miejscu dawnego mostu drewnianego. W 1945 został wysadzony w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie. Po odbudowie zaczął funkcjonować jako przejście graniczne pomiędzy Polską i Czechosłowacją. Na terenie dawnego przejścia odbywają się jarmarki, targi staroci oraz festiwale i koncerty.