Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Zwolnienia grupowe w Henkel Polska. Co z pracownikami z zakładu w Raciborzu?

14.09.2022 07:01 | 5 komentarzy | sqx

Są też dobre wiadomości. W ramach restrukturyzacji przeprowadzanej we wszystkich oddziałach Henkla na całym świecie, w fabryce w Raciborzu nikt nie zostanie zwolniony. Co więcej, pracownicy raciborskiego oddziału mogą spać spokojnie, bo perspektywy są optymistyczne.

Zwolnienia grupowe w Henkel Polska. Co z pracownikami z zakładu w Raciborzu?
fot. henkel.com
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Henkel przeprowadza restrukturyzację na całym świecie, we wszystkich swoich oddziałach, we wszystkich państwach, w których działa. Zwolnienia dotyczą pracowników działów handlowych Laundry & Home Care (środków piorących i czystości) oraz Beauty Care (kosmetyków), w wyniku tych działań powstanie nowy sektor biznesowy pod nazwą Consumer Brands (marki konsumenckie). Nowa struktura organizacyjna ma zostać wdrożona najpóźniej do pierwszych miesięcy 2023 roku.

Henkel w Polsce podzielony jest na dwie firmy:

  • Henkel Polska z biurami w Warszawie, działami marketingu i handlowym oraz zarządem
  • Henkel Polska Operations to są fabryki, dwa pomniejsze magazyny, to jest m.in fabryka w Raciborzu (produkuje detergenty), w Dzierżoniowie i w Stąporkowie (w obu produkowane są kleje do budownictwa)

W Polsce mają być zwolnione 42 osoby zajmujące stanowiska w działach handlowych. Żaden z likwidowanych etatów nie dotyczy fabryki w Raciborzu, mówi Marcin Zabochnicki, przewodniczący "Solidarności" w Henkel Polska. Dla osób, które stracą pracę wynegocjowano dodatkowe odprawy - poza tymi przysługującymi w Kodeksie Pracy, otrzymają równowartość od dwóch do sześciu miesięcznych wynagrodzeń, w zależności od stażu pracy w firmie.

Pracownicy z Raciborza mogą spać spokojnie. Tu sytuacja jest przeciwna, Racibórz idzie w kierunku rozwojowym, coraz więcej się dzieje, powstała kolejna linia do produkcji softenerów, czyli płynów do zmiękczania prania

- mówi Marcin Zabochnicki.

fot. henkel.com

fot. henkel.com

O utworzeniu kolejnej linii produkcyjnej środków piorących w fabryce w Raciborzu, Henkel informował już niespełna rok temu. To inwestycja warta blisko cztery miliony euro.

Dzięki zainstalowaniu kolejnej linii produkcyjnej w raciborskim zakładzie rozpoczęto wytwarzanie zupełnie nowego asortymentu: płynów do płukania tkanin marek Silan i E oraz płynu do prania specjalistycznego Perwoll. Wzmacnia to również rangę i strategiczne znaczenie raciborskiego zakładu produkcyjnego dla firmy Henkel w Europie

- informowała firma pod koniec 2021 roku.

Z kolei w czerwcu tego roku, po tym, jak Henkel Polska pozyskał w Raciborzu-Studziennej nową przestrzeń magazynową, Urszula Kostro, Head of Supply Chain Poland & Baltics, mówiła, że firma "swoją obecność w Polsce nierozerwalnie związała z Raciborzem".

Co ciekawe, przewodniczący "Solidarności" w Henkel Polska, zwraca również uwagę na inny aspekt, który z punktu widzenia pracowników, można ocenić jako pozytywny - chodzi o obecność na lokalnym rynku pracy firmy z Kornic. Marcin Zabochnicki przyznaje, że to "silny gracz" w kwestii oferowanych pracownikom warunków zatrudnienia, co ma bezpośredni wpływ na kształtowanie się sytuacji pracowniczej również w innych zakładach w mieście i powiecie.