Powoli, ale konsekwentnie. Rośnie Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku
Strefa Rzeczna pnie się górę. Efekty pracy nad jej kolejnym elementem widać już gołym okiem. Tu na ul. Hallera, obok budowanych w sąsiedztwie budynków mieszkalno-usługowych i istniejącego parkingu wielopoziomowego, kolejny element zagospodarowania Strefy.
Pawilonowi Centrum Edukacji Artystycznej da możliwość i miejsce do prowadzenia działalności wystawienniczej oraz edukacyjno-popularyzatorskiej w dziedzinie sztuki nowoczesnej. Działalność CEA prowadzona będzie w formie galerii z ekspozycją stałą i czasową, a także centrum spotkań tematycznych, zajęć twórczych i szeroko pojętej stymulacji kulturalno-artystycznej użytkowników.
Jednym z powodów, dla których Centrum powstaje są rybniccy rzeźbiarze – Adolf Ryszka i Edward Sitek – cenieni w świecie, ale zupełnie zapomniani w Rybniku. Powstającą tutaj przesteń pozwoli upamiętnić artystów.
- Do tej pory właściwie żadna z sal rybnickich instytucji kultury nie spełniała wymogów wystawienniczych - największym problemem jest tam bowiem brak odpowiedniego oświetlenia, przy jednoczesnym zabudowaniu ścian i pozbawieniu ich światła słonecznego. Wiele dzieł sztuki nie może być wystawionych w takich warunkach. Dlatego też do Rybnika nie mogliśmy do tej pory sprowadzać ciekawych wystaw czasowych z dziedziny plastyki. Cieszy mnie, że wreszcie to się zmieni – przyznaje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
Centrum Edukacji Artystycznej to jeden z elementów projektu „Rzeczna”. Budynek przyszłej galerii sztuki będzie dwukondygnacyjny. Zaprojektowany został jako jednobryłowy zwarty obiekt na rzucie kwadratu z płaskim dachem, umieszczony centralnie na otaczającym go placu.