188 Ukraińców zarejestrowało się w pośredniaku. Pracę podjęło 30
- Grono uchodźców stanowią głównie kobiety z dziećmi. Kiedy mają iść do pracy, to powstaje problem co zrobić z dzieckiem. W takich warunkach szukanie zatrudnienia dla wielu z nich jest trudnością - to komentarz do oficjalnych danych z Powiatowego Urzędu Pracy w Raciborzu. Oba przekazała radnym powiatu Małgorzata Laszczewska z PUP, goszcząc na ostatnim posiedzeniu komisji branżowej Rady Powiatu Raciborskiego.
Wicedyrektor mówiła radnym, że Ukraińcy na bieżąco rejestrują się w urzędzie, choć specustawa o pomocy Ukrainie nie narzuca na uchodźców obowiązku rejestracji, aby zyskali oni ubezpieczenie zdrowotne.
- Choć nie muszą tego robić, to słyszeli, żeby się zarejestrować. Wtedy przychodzą do nas - wyjaśniła podczas obrad komisji zdrowia, polityki społecznej i bezpieczeństwa Rady Powiatu Raciborskiego.
Językowa bariera
W gronie 188 zarejestrowanych osób są głównie kobiety, w przewadze matki małych dzieci. Praca z nimi jest trudna dla raciborskich urzędników. Pojawia się bariera językowa, ale najważniejsza jest kwestia dzieci - co z nimi robić? Potrzebny jest żłobek, albo przedszkole, które kosztują i dla wielu z zarejestrowanych uchodźców szukanie pracy w takich okolicznościach jest wręcz bezsensowne.
- Nie można jednak generalizować, bo 30 osób podjęło zatrudnienie - zauważyła M. Laszczewska.
Ponad 50 osób zrezygnowało z poszukiwania pracy w Raciborzu na własną prośbę - nastąpiło ich wyrejestrowanie. Niektórzy zmienili miejsce zamieszkania.
64 osoby zostały przez PUP zaktywizowane. Spośród nich 41 skierowano na staże do miejscowych pracodawców. 21 udało się na szkolenie językowe, które część już zakończyła.
W urzędzie mają też wiedzę, że 370 uchodźców znalazło pracę w powiecie raciborskim z pominięciem PUP-u. W pośredniaku o tym wiedzą, bo specustawa przewiduje obowiązkowe powiadamianie urzędu o fakcie zatrudnienia obywatela Ukrainy. Dokonuje się tego przez poprzez portal gov.pl.
W urzędzie mówią po ukraińsku
Raciborski urząd bierze udział w realizacji projektu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach pn. “Razem możemy więcej”. Jest adresowany do obywatelek z Ukrainy i polega na aktywizacji 10 osób. W ramach tych działań przeprowadzone zostaną dla nich szkolenia branżowe.