środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Co zrobić, by podczas porodu mniej bolało? Położna radzi

06.09.2022 19:00 | 0 komentarzy | juk

Podczas dni otwartych wodzisławskiej porodówki położne wyjaśniały, w jaki sposób można łagodzić ból porodowy?

Co zrobić, by podczas porodu mniej bolało? Położna radzi
Podczas wydarzenia położna Ilona Wolny, która w wodzisławski PPZOZ-e pracuje od 35 lat mówiła, w jaki sposób można łagodzić bóle porodowe.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zwiedzanie sali porodowej, zapoznanie się z ofertą funkcjonującej w wodzisławskim szpitalu szkoły rodzenia "Bocianie Gniazdo", a także fachowe informacje dotyczącą porodu oraz połogu - to tylko przykłady tego co przygotowano z okazji minionego dnia otwartego wodzisławskiej porodówki przez Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej (PPZOZ) w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl., który odbył się 4 września. O jego przebiegu pisaliśmy w artykule pn. Przyszli rodzice mogli zwiedzić trakt porodowy. Za nami dzień otwarty wodzisławskiej porodówki. Podczas wydarzenia położna Ilona Wolny, która w PPZOZ-e pracuje od 35 lat mówiła, w jaki sposób można łagodzić bóle porodowe.

Aktywność fizyczna

Przyjmowanie dogodnych pozycji zmniejszających odczucia bólowe. - Sprawdza się spacer, kołysanie całym ciałem lub samymi biodrami oraz przyjmowanie pozycji kucznej lub pozycji wertykalnych z wykorzystaniem sprzętów bloku porodowego: piłki, worka sako, drabinki, materaca, sznurów, czy krzesła porodowego - wyjaśnia położna Ilona Wolny.

Masaż relaksacyjny

Stosowanie masaży w trakcie trwania porodu znacząco poprawia komfort rodzącej. - Pozwala zmniejszyć odczuwanie bólu w okolicy krzyżowo-lędźwiowej i zredukować lęk. Przy masażach doskonale sprawdza się pomoc partnera, który towarzyszy przy porodzie siłami natury - zwraca uwagę położna.

Techniki oddechowe i ćwiczenia relaksacyjne

Spokojny i miarowy oddech działa uspokajająco, uwalnia nagromadzone napięcie i poprawia samopoczucie kobiety. Taki sposób na wyciszenie pozwala działać bardziej instynktownie w trakcie porodu. Należy również pamiętać, iż odpowiednie dotlenienie matki wpływa na poziom tlenu przekazywany dziecku. - Tutaj doskonale sprawa się wdychanie entonoxu - podkreśla Ilona Wolny. - Z obserwacji mogę powiedzieć, że 30, a nawet 40% bólu entonox zniweluje. A to naprawdę dużo - mówi zachęcając przyszłe mamy do jego korzystania.

Ciepłe lub zimne okłady

Ciepło działa miejscowo poprzez podniesienie temperatury skóry i najbliższych tkanek, nasila krążenie i metabolizm, a tym samym zmniejsza skurcz mięśni i podwyższa próg bólu, dodatkowo działa uspokajająco na kobietę. Zimne okłady z kolei bywają pomocne przy bólach kostno-stawowych, dzięki obniżeniu temperatury, rodząca doświadcza spowolnionego przesyłania bólu, zimno zmniejsza także obrzęk i chłodzi skórę.

Przezskórną stymulację nerwów

Za sprawą 4 elektrod umieszczonych na skórze, kobieta przy użyciu pilota samodzielnie steruje natężeniem impulsów elektrycznych. Nie znoszą one całkowicie odczuć bólowych, ale pozwalają się zrelaksować i zahamować świadomość bólu. - Fajna sprawa, ale zdecydowanie polecałabym przy początkowych bólach. Wówczas się sprawdza, później jego działanie jest mniej skuteczne - zauważa Ilona Wolny.

Immersja wodna

Woda przynosi duże korzyści w porodzie zarówno pod prysznicem, jak i w wannie. Hydroterapia zmniejsza napięcie mięśniowe, ból, a tym samym lęk u kobiety. Za sprawą ciepła oraz uczucia zmniejszenia ciężaru dochodzi do podwyższenia stężenia oksytocyny i szybszego postępu porodu. W wodzisławskim szpitalu nie ma wanny, ale są dwa prysznice, z którego przyszłe mamy mogą korzystać.