SOWA w Wodzisławiu już otwarta. 18 instalacji dla odkrywców w każdym wieku [ZDJĘCIA, WIDEO]
W poniedziałek 5 września oficjalnie otwarto Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - SOWA w Wodzisławiu Śląskim, 12. na mapie Polski. Ekspozycja będzie udostępniona dla odwiedzających Pałac Dietrichsteinów od piątku 9 września. Co znajdzie się na interaktywnej ekspozycji?
SOWA w Wodzisławiu już otwarta. 18 instalacji dla odkrywców w każdym wieku [ZDJĘCIA, WIDEO]
Już w poniedziałek 5 września mieliśmy okazję sprawdzić, jak prezentują się instalacje wodzisławskiej SOWy. Ekspozycja znajduje się na drugim piętrze Pałacu Dietrichsteinów razem z salą audiowizualną. Po wejściu do sali pierwszych wrażeń dostarczają kolory - w kolorowych neonach na suficie, na ekranach multimedialnych urządzeń oraz w witrażu okiennym, który można było podziwiać już wcześniej, np. podczas otwarcia pałacu.
Po przejściu w głąb pomieszczenia goście mogą korzystać z przygotowanych instalacji oraz zabaw eksperymentalnych. Jest ich 18. Są np. układanki logiczne, kamera termowizyjna, mapa z piasku kinetycznego; jest "Znikokot", czyli urządzenie, w którym dzięki manipulacji kolorami możemy "zniknąć" kota na ekranie multimedialnym; możemy też wypatrywać ukrytych obrazów i rysować w lustrzanym odbiciu. Sporo frajdy dają użytkownikom zapewne także obrotowe lustra i możliwość zniekształcania twarzy na ekranie monitora w "Idealnej asymetrii", a także lewitujące piłki, podtrzymywane w górze przez strumień powietrza. W SOWie wydzielono także strefę "Majsterni", czyli miejsce warsztatowe dla grup dzieci i młodzieży.
Mały "Kopernik"
W otwarciu uczestniczyli: Sławomir Adamiec - dyrektor generalny Ministerstwa Edukacji i Nauki, Robert Firmhofer - dyrektor Centrum Nauki Kopernik (instytucji patronackiej dla instalacji SOWA), wiceprezydent Wodzisławia Śląskiego Izabela Kalinowska, gospodarz miejsca, czyli dyrektor muzeum Sławomir Kulpa, a także nauczyciele i dyrektorzy wodzisławskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Byli też pierwsi użytkownicy instalacji, czyli młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1.
Sławomir Adamiec odczytał list ministra edukacji Przemysława Czarnka, gratulując jednocześnie instalacji SOWy w pięknej przestrzeni Pałacu Dietrichsteinów.
- Zależało nam na tym, aby to były eksponaty, które z jednej strony dają satysfakcję i wysoką jakość poznawczą, mogą służyć różnym pokoleniom - od najmniejszych dzieci, po osoby w wieku senioralnym, a jednocześnie eksponaty, które nie są wymagające w utrzymaniu - mówi Robert Firmhofer z Centrum Nauki Kopernik. - Gdyby popatrzeć na to od strony dyscyplin naukowych, to mamy tutaj optykę, fizykę, mamy też kwestie związane z naszą percepcją, z tym, jak my poznajemy świat. One są bardzo ciekawe. Mamy też matematykę. Eksponaty matematyczne w naszych SOWach należą do najbardziej obleganych, z tym, że nie informujemy, że jest to matematyka. Chodzi o to, aby pokazać, jak nauka działa w praktyce - zapewnia Robert Firmhofer.
Kiedy można zobaczyć ekspozycję?
Dla zwiedzających, od 9 września SOWA będzie dostępna nieodpłatnie. W piątek będzie można zwiedzić Pałac Dietrichsteinów od 14.00 do 20.00, w sobotę od 9.00 do 15.00, a w niedzielę od 10.00 do 16.00.