Jak wybrać optymalny projekt domu?
Wybór optymalnej funkcji nowego domu jest kluczowy dla przyszłego wygodnego użytkowania. Mamy tendencję do myślenia i planowania z uwzględnieniem najszerszych możliwych opcji. Chcemy mieć jak najwięcej pomieszczeń, o dużym rozmiarze, które zaspokoją nasze potrzeby bytowe i hobbystyczne. Uwzględniamy nawet nieistniejące, acz możliwe przyszłe aktywności, jak siłownię, warsztacik pracy czy miejsce do odsłuchu ulubionych nagrań. Bierzemy pod uwagę towarzyski tryb życia, a co za tym idzie dodatkowy pokój dla gości. Równocześnie chcemy minimalizować koszty budowy nowego domu, by ostatecznie zapłacić za niego jak najmniej. Końcowe zestawienie oczekiwań do możliwości okazuje się często czymś, co przyprawia nas o ból głowy. Czy istnieje możliwość pogodzenia tych dwóch stanów – wygodnej funkcji i ograniczonego budżetu? Oczywiście.
Jest to rzeczowa analiza tego, ilu pomieszczeń naprawdę potrzebujemy oraz optymalny projekt, który zawiera rozwiązania wykorzystujące sprytnie przestrzeń. W naszym przypadku projekty domów są bardzo przemyślane i przede wszystkim sprawdzone przez nas i przez naszych klientów. Nasze projekty nie są stałe. Ewoluują tak, aby były jak najbardziej funkcjonalne. Są klasyczne, ale widać w nich drobne modyfikacje, które podążają za aktualnymi trendami. Przykłady takich rozwiązań możemy długo wymieniać – okno rogowe w domu Maja, które pięknie doświetla wnętrze, wnęki w jednej z sypialni na piętrze w domu Maja, które dają masę przestrzeni do przechowywania, stryszki nad garażem w części modeli naszych domów, które z powodzeniem mogą zastąpić piwnicę, schowki pod schodami, pomieszczenie gospodarcze na piętrze w domu Michał i wiele innych.
Dokonując wyboru nowego domu, warto usiąść z rodziną i przeprowadzić rozmowę, z której można zrobić notatki. Najpierw zapisujemy co jest niezbędne, bez czego nowy dom nie będzie tym wymarzonym, wartym zaangażowania naszej gotówki i czasu. Niech ta lista stanie się naszym planem minimum. W następnej kolejności zastanówmy się, czy potrzebujemy dodatkowego miejsca na nasze aktywności. Tendencje współczesnego życia, wskazują nam, że praca, nauka czy rozrywka, bywają realizowane zdalnie za pośrednictwem Internetu. Jeżeli takie rozwiązania mają miejsce w naszej rodzinie, warto rozważyć dodatkowe pomieszczenie do takich aktywności. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby, aby każdy zainteresowany posiadał swoje miejsce, ale być może uda się tak zaaranżować ekstra pokój, by zadowolić wszystkich. Sztuka kompromisu i przewidywania czyni wygodnym życie i nie rujnuje portfela.
Jeśli mamy liczną rodzinę, która lubi nas odwiedzać i czyni to dość często, dodatkowy pokój w strefie innej niż rodzinna, wypoczynkowa, będzie wygodny i niekrępujący dla obu stron. Lubimy jednak często planować takie wizyty za naszych gości – w euforii wyboru nowego domu, zakładamy dużą aktywność towarzyską, która być może w rzeczywistości będzie miała charakter sporadyczny. W takim przypadku ten jeden dodatkowy pokój do np. pracy zdalnej, który w przypadku odwiedzin znajomych czy rodziny łatwo zmieni swoją funkcję w pokój gościnny, będzie wystarczającym rozwiązaniem.
Z powyższych rozważań wyłania się dość oczywisty wniosek – w przypadku rodziny z dziećmi, dodatkowy pokój przylegający do strefy dziennej, wydaje się opcją zaspokajającą wiele różnych potrzeb, a będącą przy tym owym kompromisem, o którym wspomnieliśmy na początku. Wiele domów w ofercie Dom Dla Każdego posiada dodatkowy pokój z bezpośrednim dostępem do strefy dziennej, nieco odseparowany od sypialni domowników. Doświadczenie i rozmowy z klientami podpowiadają, że decydując się na takie rozwiązanie, żaden z nich nie żałował decyzji. Ten pokój pełni więc funkcję gabinetu, miejsca rekreacyjnego, czy pokoju gościnnego. Lub wszystkich tych funkcji naprzemiennie lub równolegle.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze