środa, 26 czerwca 2024

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Henryk Mercik Miejskim Konserwatorem Zabytków w Rybniku

01.09.2022 10:49 | 0 komentarzy | NM

Od 1 września br. stanowisko Miejskiego Konserwatora Zabytów w Urzędzie Miasta Rybnika obejmie Henryk Mercik.

Henryk Mercik Miejskim Konserwatorem Zabytków w Rybniku
Henryk Mercik to doktor inżynier architekt, konserwator zabytków i samorządowiec. Fot. Materiały prasowe.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Prócz oczywistych zadań, takich jak całokształt prac związanych z ochroną i opieką nad zabytkami, jednym z najważniejszych działań, stojących przed nowym konserwatorem zabytków będzie utworzenie w Rybniku parku kulturowego.

Urodzony 1969 roku w Chorzowie Henryk Mercik to doktor inżynier architekt, konserwator zabytków i samorządowiec, w latach 2015–2018 członekzarząduwojewództwa śląskiego.

Jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. W 2004 na uczelni macierzystej obronił rozprawę doktorską pt. „Zespoły mieszkaniowe z przełomu XIX i XX wieku. Ich rozwój oraz wpływ na urbanizację terenu Górnego Śląska (na przykładzie obszaru dzisiejszego miasta Ruda Śląska)”.

W latach 1999–2008 był Miejskim Konserwatorem Zabytków w Rudzie Śląskiej, a w latach 2008 - 2022 w Chorzowie

Od 2005 r. jest członkiem Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. W 2011 uzyskał uprawnienia rzeczoznawcy Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków (w dziedzinie architektura i budownictwo). W 2016 otrzymał Honorową Odznakę Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej I stopnia oraz Medal im. Profesora Zygmunta Majerskiego przyznawany przez kapitułę powołaną przy Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. W 2017 został uhonorowany nagrodą diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP „Śląski Szmaragd”. Od 2018 jest Członkiem Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Był pomysłodawcą utworzenia Muzeum Hutnictwa w Chorzowie i jednym z inicjatorów utworzenia Instytutu Dokumentacji Architektury przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

Jest wykładowcą akademickim, współpracującym m.in. z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej, pracownikiem naukowo – badawczym Instytutu Dokumentacji Architektury przy Bibliotece Śląskiej w Katowicach oraz autorem publikacji naukowych i popularno-naukowych dotyczących zabytków architektury Górnego Śląska.