środa, 25 grudnia 2024

imieniny: Anastazji, Piotra, Eugenii

RSS

Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej

07.02.2019 02:24 | 34 komentarze | kb

Urząd Miasta opublikował dane, z których można dowiedzieć się, gdzie było najbardziej zanieczyszczone powietrze w mieście, a także, jakie rejony mogły cieszyć się jego dobrą jakością.

Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak poinformował jastrzębski magistrat, analizy wyników pomiarów powietrza przeprowadzone od września 2017 do października 2018 wykazały, że najmniej zanieczyszczone powietrze w mieście występowało w rejonie ul. Katowickiej oraz Ruchu Oporu, natomiast najwięcej przekroczeń dopuszczalnych stężeń dobowych pyłu PM10 zarejestrowano na urządzeniach zlokalizowanych przy ul. Komuny Paryskiej w sołectwie Moszczenica oraz Pszczyńskiej - osiedle Jastrzębie Górne i Dolne.

Niska emisja związana z sektorem bytowo-komunalnym nasila się z nastaniem sezonu grzewczego. Zależność tę można zauważyć również na terenie Miasta Jastrzębie-Zdrój. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza, jastrzębianie ograniczyli korzystanie z domowych pieców na paliwo stałe, co przełożyło się na poprawę jakości powietrza.

Urząd Miasta w Jastrzębiu-Zdroju - oprócz działań edukacyjno-informacyjnych, dopłat do zmiany ogrzewania na bardziej ekologiczne – postanowił również kontynuować dotychczasowe badania jakości powietrza i uruchomił projekt pn. „Miejski model jakości powietrza dla miasta Jastrzębie-Zdrój wraz z prognozą jakości powietrza”Mapa dostarcza aktualizowanej co godzinę, bieżącej i prognostycznej informacji o jakości powietrza w każdym dowolnie wybranym miejscu miasta. Dynamiczna Mapa Jakości Powietrza jest dostępna pod adresem internetowym.

Przy zastosowaniu Dynamicznej Mapy Jakości Powietrza walka ze smogiem może być łatwiejsza, bo oparta o skuteczne narzędzie do diagnozy jakości powietrza, ze wskazaniem źródeł najbardziej odpowiedzialnych za jego zły stan. Znajomość wpływu źródeł emisji na stężenia zanieczyszczeń oraz wiedza na temat aktualnych warunków meteorologicznych pozwalają na skuteczne zarządzanie i planowanie działań naprawczych, a tym samym poprawę komfortu życia mieszkańców.

Unikalne połączenie technik modelowania dyspersji zanieczyszczeń wraz z integracją danych z detektorów i funkcjonalności mapy, wsparte narzędziami GIS, tworzą kompleksowy innowacyjny system zarządzania powietrzem dla miasta.

Od 30 września 2017 r. do 31 października 2018 r. Urząd Miasta realizował innowacyjny projekt badania jakości powietrza za pomocą niskokosztowych urządzeń pomiarowych – detektorów.

Celem projektu pn. „Monitoring wspomagający ocenę jakości powietrza w mieście Jastrzębie-Zdrój” było zbadanie zróżnicowania przestrzennego i czasowego zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10 i PM2,5. Zastosowanie tej nowoczesnej metody – Lokalnego Uzupełniającego Modelowania Atmosfery (LUMA) z użyciem detektorów – pozwoliło na wskazanie rejonów miasta o lepszej lub gorszej jakości powietrza. Mieszkańcy w każdej chwili mogli sprawdzić w wybranych 20 lokalizacjach jaki jest stan jakości powietrza i zdecydować, czy chcą wyjść na spacer właśnie teraz, czy odłożyć aktywność na zewnątrz do czasu poprawy jakości powietrza.