JSW: Będzie współpraca z Amerykanami w obszarze lotów
Amerykański instytut naukowy jest zainteresowany współpracą w obszarze bezzałogowych systemów powietrznych. JSW Innowacje oraz HAWK-e, należące do Grupy Kapitałowej JSW, podpisały w tej sprawie list intencyjny z Nevada Institute for Autonomous Systems (NIAS), światowym liderem w branży BSP.
Jak informuje Jastrzębska Spółka Węglowa, porozumienie dotyczy współpracy przy tworzeniu Centrum Doskonałości, a także wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w ramach krajowego systemu zarządzania przestrzenią powietrzną. Kolejnym obszarem wspólnych działań mają być testy niezależnych systemów, wymiana doświadczeń w zakresie projektów oraz rozwiązań technologicznych. Istotnym elementem będzie również realizacja programu FAA „Technology Integration Program” oraz międzyresortowego programu „Żwirko i Wigura”. Partnerzy będą współpracować przy realizacji wszelkich projektów z obszaru „Space Mining”. Polsko-amerykańska współpraca umożliwi rozwój technologii bezzałogowych pod kątem potrzeb górnictwa.
List intencyjny podpisali: Daniel Ozon, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Tadeusz Wenecki i Agnieszka Hankus-Kubica, prezes i wiceprezes JSW Innowacje. HAWK-e reprezentowali: Karol Cheda, prezes zarządu oraz wiceprezes Bartosz Brzozowski. Ze strony Nevada Institute for Autonomous Systems (NIAS) porozumienie podpisał Chris Walach, dyrektor instytutu.
Amerykański NIAS jest organizacją non-profit, która kieruje rozwojem autonomicznego przemysłu lotniczego w Nevadzie poprzez relacje biznesowe, współpracę z głównymi instytucjami badawczymi i pomoc w rozbudowie bazy wiedzy o branży BSP (Bezzałogowych Systemów Powietrznych). Z kolei JSW Innowacje to spółka należąca do grupy kapitałowej JSW skupiająca się na działalności badawczo-rozwojowej. Spółka dąży do uzyskania statusu wiodącego na rynku europejskim centrum innowacji dla górnictwa.
Przedstawiciele NIAS spędzili w Polsce 5 dni, w czasie których zapoznali się z projektami prowadzonymi przez spółki JSW Innowacje oraz HAWK-e, a także zwiedzili koksownię oraz kopalnię węgla.
Komentarze
14 komentarzy
Na początek zacząłbym od dopracowania aktualnej technologii wydobycia oraz konserwacji urządzeń, bo aktualnie nie jest najlepsza. Pozdrawiam
Ja to widzę tak, że spółka różne formy współpracy, żeby zarobić, i wszystko to bezpośrednio lub pośrednio jest związane z górnictwem
Drony to akurat bdb inwestycja http://colidrone.pl/zastosowanie-dronow-gornictwie/
Muszą równocześnie rozwijać się i "na dole" i "na górze", bo inaczej staną w mejscu
Pewnie, że ciekawy pomysł! Ale najpierw trzeba zainwestować w wydobycie! A na dole epoka kamienia łupanego!
Fajnie może tych ryli drony wywiozą w kosmos
Świetnie! Możliwości dronów w Polsce są niedoceniane, a szkoda bo to mega przydatne urządzonka w górnictwie
Gorgol poczytaj sobie trochę na temat wykorzystywania dronów w górnictwie
podobno nasa znalazla wegiel koksujacy na marsie i bedzie wspolpracowac z JSW
Ki ch... to wymyśla i ile mu za to płacą .
KOMUNA BIS JSW test od wydobywania wegla . W PRLu była akcja ziemniaczana teraz jest akcja drony.
Łopat za zofiowce nie ma!!! Oni o dronach. Ja o chlebie jsw o niebie...
Profesora Biniendy jeszcze brakuje to towarzystwa.
Wyprowadzanie kasy przyspiesza, bo za pare miesiecy nie bedzie czego wyprowadzac.
MQ-1 Predator będą chroniły siedzibę JSW?