Ratował polskich Żydów na Węgrzech. W Budapeszcie ma swój pomnik
Uroczystość odsłonięcia pomnika-ławeczki Henryka Sławika i Józsefa Antalla, bohaterów Polski, Węgier i Izraela odbyła się 26 czerwca w Budapeszcie. Urodzony w Szerokiej Henryk Sławik jest jedną z najchlubniejszych osobowości, jakie wydała Polska XX wieku, jednym z największych Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
W 1944 roku został powieszony w Mauthausen-Gusen za tworzenie dla Żydów z Polski nowych dokumentów z polsko brzmiącymi nazwiskami.
Bliźniaczy pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla odsłonięto w listopadzie 2016 roku w Warszawie.
- Przypomnijmy. W 2014 roku w Jastrzębiu-Zdroju odsłonięto tablicę upamiętniającą postać bohatera z Szerokiej. Był to rok, w którym przypadła nie tylko okrągła rocznica jego urodzin i śmierci, ale także węgiersko-polska rocznica – 75-lecie wspólnej działalności Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora na rzecz ratowania i udzielania schronienia na Węgrzech polskim uchodźcom cywilnym i wojskowym w 1939 roku. Szeroczanin Henryk Sławik został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Kawalerskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego - informuje
Komentarze
3 komentarze
@gojek
Polska byla krajem wielonarodowosciowym. Zydzi, Rusini czy Ormianie tak samo budowali Rzeczpospolita jak Polacy.
Zydzi mieszkali nawet w Jastrzebiu, na Bozej Gorze byl zydowski cmentarz.
A kto ratował Polaków? G.wno mnie obchodzą, nienawidzący Polaków, żydzi. W dzisiejszych koszer-mediach tylko o żydach... Dlaczego historycy, którzy badają sprawę tzw. \"holocaustu\", i dochodzą do innych wniosków, niż magiczne \"6 milionów\", siedzą w więzieniach???
Odpowiedzcie sobie na pytanie: kto w Polsce rządzi (od lat)? Z kogo nie wolno się naśmiewać i krytykować?
W 1944 roku nie bylo panstwa Izrael