Niedziela, 1 grudnia 2024

imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

RSS

Związkowcy odmówili rozmów z zarządem JSW

08.01.2015 15:36 | 21 komentarzy | dam

W czwartek, 8 stycznia, zarząd JSW miał się spotkać ze związkami zawodowymi w celu zaprezentowania rozwiązań, które miałyby poprawić sytuację JSW. Związkowcy odmówili rozmów.

Związkowcy odmówili rozmów z zarządem JSW
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jastrzębska Spółka Węglowa już od długiego czasu szuka oszczędności. Tym razem Zarząd JSW przygotował pakiet rozwiązań, który pozwoliłby obniżyć koszta pracy i poprawić płynność finansową firmy. Przedstawiciele związków zawodowych nie przystąpili do rozmów. Kolejne spotkanie ma się odbyć 12 stycznia.

W propozycjach pojawiło się m.in. rozłożenie na raty "czternastki" oraz uzależnienie jej od wyniku finansowego firmy. Zarząd chce również obniżyć wartość deputatu węglowego, a także wprowadzić 6-dniowy tydzień pracy przy zachowaniu 5-dniowego tygodnia pracy pracownika.

Propozycje JSW:

1. Rozłożenie na raty płatności nagrody rocznej tzw. 14. pensji za rok 2014, uzależnienie wypłaty nagrody w kolejnych latach od wyniku finansowego firmy oraz obniżenie wymiaru deputatu węglowego.
2. Wprowadzenie 6-dniowego tygodnia pracy kopalni przy równoczesnym 5-dniowym tygodniu pracy pracownika.
3. Zaprzestanie wypłacania dodatku do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną.
4. Wdrożenie w Spółce powszechnie obowiązujących przepisów wyliczania wynagrodzenia za urlop tj. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r.
5. Likwidacja dopłaty do przewozów pracowniczych.
6. Zaprzestanie naliczania odpisu ZFŚS na emerytów i rencistów.
7. Stosowanie w latach 2015 – 2016 kodeksowych zasad przy wyliczaniu wynagrodzenia za prace w soboty, niedziele i święta oraz w nadgodzinach.
8. Utrzymanie stawek płac zasadniczych w 2015 roku na poziomie 2014 roku.
9. Zaproponowanie Związkom Zawodowym kroków mających na celu ograniczenie ilości pracowników posiadających uprawnienia emerytalne.