Sobota, 28 września 2024

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

31 lat temu podpisali Porozumienia Jastrzębskie

03.09.2011 00:00 | 19 komentarzy | dam

Zakończyły się uroczystości z okazji 31. rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego. Do Jastrzębia przyjechali wysocy urzędnicy państwowi, którzy złożyli kwiaty pod pomnikiem "Solidarności".

31 lat temu podpisali Porozumienia Jastrzębskie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 W obchodach wzięli udział m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, wicepremier Waldemar Pawlak, szef "Solidarności" Piotr Duda, a także przedstawiciel prezydenta Bronisława Komorowskiego, Jan Lityński.

Obchody zaczęły się od mszy św. w kościele "na górce", w której wziął udział arcybiskup metropolita katowicki Damian Zimoń. Po niej delegacje złożyły kwiaty pod tablicą przy kościele. Dalsze uroczystości odbyły się przy kopalni "KWK Zofiówka".

- My Polacy nie potrafimy się cieszyć ze zwycięstw, a przecież 31 lat temu podpisaniem wszystkich porozumień wcześniej wymienionych, społeczeństwo odniosło zwycięstwo. Zapoczątkowało drogę do wolności - mówili organizatorzy.

Te obchody były inne pod tym względem, że w programie nie było przewidzianych przemówień. Powodem były m.in. zbliżające się wybory i obawa o to, by wystąpienia nie były próbą agitacji wyborczej. Wysłuchano jedynie listu od Bronisława Komorowskiego, który przeczytał Jan Lityński. Pod koniec uroczystości delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem "Porozumieńa Jastrzębskiego" na Zofiówce.

O godzinie 18:00 zaplanowano początek części artystycznej obchodów rocznicowych. Na scenie wystąpili: blues-rockowa grupa Cool, zespół Friday Feeling Band, Kabaret Młodych Panów oraz zespół Carrantouhill. Impreza zakończyła się o godz. 22:00 pokazem sztucznych ogni.

Historyczne wydarzenie

Porozumienia w Jastrzębiu były kolejnymi, po Gdańsku i Szczecinie, które zostały podpisane w 1980 roku. Wielu historyków uważa, że strajki na Śląsku znacznie przyczyniły się do przyspieszenia negocjacji w kraju.

Górnicy z kopalni "Manifest Lipcowy" (dziś "KWK Zofiówka") wywalczyli wtedy m.in. wolne soboty, zniesienie czterobrygadowego systemu pracy górników, obniżenie wieku emerytalnego czy ustalenie minimalnej, maksymalnej płacy czy zaliczenie pylicy płuc do chorób zawodowych. Oprócz tego pracownicy kopalni poparli 21 postulatów swoich kolegów ze stoczni.