Niedziela, 7 lipca 2024

imieniny: Estery, Metodego, Kiry

RSS

Obchodziliśmy Święta Wielkiej Nocy

25.04.2011 00:00 | 8 komentarzy | wil

Wielkanoc jest upamiętnieniem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Obchodzi się ją w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. W tym roku Wielkanoc przypadała na 24 kwietnia.

Obchodziliśmy Święta Wielkiej Nocy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tegoroczna Wielkanoc wypadła w najpóźniejszym możliwym terminie, czyli 24 kwietnia. Najwcześniejszą datą dla obchodzenia święta jest 22 marca. Ostatni raz Wielkanoc przypadła w ten dzień w 2008 roku.

Wstępem do świąt jest Wielki Tydzień, którego trzy ostatnie dni tworzą Triduum Paschalne. W Wielki Piątek, dzień w którym Jezus został złożony do grobu, Kościół Katolicki nie sprawuje liturgii eucharystycznej. Dzień poświęcony jest na czuwanie z zachowaniem ścisłego postu.

W Wielką Sobotę, tradycyjnie święci się pokarmy. Odbywa się to podczas krótkich nabożeństw, jako, że Eucharystię sprawuje się dopiero po zapadnięciu zmroku. Do koszyków, które następnie poświęci kapłan wkłada się zwykle jaja, mięso, chrzan, sól, chleb, oraz baranka wielkanocnego będącego symbolem zmartwychwstania. Wieczorem nastaje Wigilia Paschalna. Jej charakterystycznym elementem jest poświęcenie ognia i zapalenie od niego paschału, który wnosi się w procesji do wnętrza zaciemnionego kościoła. Ogień symbolizuje światło wiary, rozjaśniające zakamarki ludzkiej duszy.

Niedziela rozpoczyna się od mszy rezurekcyjnej, w trakcie której kapłan przy grobie Pańskim oznajmia wszystkim wiernym zmartwychwstanie. Wraz z wiernymi wyrusza w krótką procesję dookoła kościoła. Dawnej, gdy przy każdym kościele znajdował się cmentarz parafialny - symbolizowało to głoszenie zmartwychwstania zmarłym. Po mszy wierni rozchodzą się do domów, aby zasiąść do uroczystego posiłku, podczas którego spożywa się pokarmy poświęcone dzień wcześniej.

Poniedziałek Wielkanocny to dzień szczególnie lubiany przez dzieci, za sprawą zwyczaju polewania się wodą. Tradycja sięga jeszcze czasów pogańskich i symbolizuje przebudzenie ludzi oraz przyrody do życia po okresie zimowym. Niektórzy rolnicy skrapiają też swoje uprawy wodą święconą w trosce o urodzaj.

Wielkanoc jest także świętem ustawowo wolnym od pracy i nauki szkolnej.