Sobota, 29 czerwca 2024

imieniny: Piotra, Pawła, Benity

RSS

Poczuj Żar Literatury! Niezwykły festiwal już we wrześniu [ZAPOWIEDŹ]

24.08.2022 16:32 | 0 komentarzy | AgaKa

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żorach od 9-11 wrześnie odbędzie się Festiwal Literacki Żar Literatury.

Poczuj Żar Literatury! Niezwykły festiwal już we wrześniu [ZAPOWIEDŹ]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W dniach od 9 do 11 września Żory staną się centrum życia literackiego w Polsce

- Pomysł organizacji festiwalu zrodził się już w 2020 roku, kiedy żorska biblioteka zmieniła siedzibę i przeniosła się do zrewitalizowanego budynku dawnego młyna parowego. Z okazji otwarcia przez cały weekend odbywały się w bibliotece dyskusje, debaty oraz spotkania z ludźmi literatury. Już wówczas wiele osób, które brały udział w wydarzeniu, nazywało je festiwalem i domagało się kolejnych wydarzeń o podobnej randze. Dlatego  dołożyliśmy wszelkich starań, aby faktycznie taki festiwal zorganizować, a urodziny miasta są do tego wspaniałym pretekstem – mówi Aleksandra Zawalska-Hawel, dyrektor Biblioteki w Żorach.

Organizujemy festiwal literacki, bo nie znamy lepszego od literatury narzędzia do rozumienia rzeczywistości. Dzięki niej porozumienie między nami jest ciągle możliwe. Opowieści, fabuły, narracje mają w sobie tajemniczy żar, który potrafi rozpalać. Żar, który czujemy biorąc do ręki dobrą książkę, sprawia, że chcemy działać – zmieniać siebie i zmieniać świat natychmiast po jej odłożeniu. Literatura jest dla nas nie tylko maszyną do produkcji emocji, ale też dyskursem, który pcha nas ku rzeczywistości – czytamy na stronie internetowej wydarzenia.

Nazwa festiwalu – „Żar Literatury” – nawiązuje nie tylko do żarliwości czytania, ale także do nazwy miasta. Jedna z teorii wywodzi ją bowiem ze staropolszczyzny i odnosi się do dawnego zwyczaju wypalania („wyżarzania”) lasów.

Tematem pierwszej edycji będzie zmiana

– Żyjemy w świecie, zwłaszcza od 24 lutego, w którym zmiana jest jedyną pewną rzeczą. Dlatego będziemy się zastanawiać nad rozmaitymi obliczami zmian, ale też debatować o relacjach pomiędzy literaturą a zmianą społeczną i szukać odpowiedzi na pytanie na pytanie, czy praktyki czytelnicze przekładają się jakoś na praktyki wspólnotowe – wyjaśnia Artur Madaliński, literaturoznawca i krytyk literacki, twórca koncepcji programowej festiwalu.

Znakomitymi gośćmi festiwalu w Żorach będą: Przemysław Czapliński / Anna Dziewit-Meller / Monika Glosowitz / Wojciech Jagielski / Maciej Jakubowiak / Ryszard Koziołek / Małgorzata Lebda / Artur Madaliński / Paulina Małochleb / Anna Marchewka / Dorota Masłowska / Marek Mikołajec / Małgorzata Nocuń / Monika Ochędowska / Maciej Płaza / Małgorzata Rejmer / Dariusz Rosiak / Wojciech Rusinek / Tadeusz Sławek / Dominika Słowik / Andrzej Stasiuk / Tomasz Stawiszyński / Wit Szostak / Marek Sygacz / Patryk Szaj / Aleksandra Wojtaszek / Marcin Żyła oraz Gość Specjalny, Oksana Zabużko – ukraińska pisarka, poetka i eseistka.

Spotkaniom autorskim i dyskusjom towarzyszyć będzie wiele innych wydarzeń – warsztaty „Oswajanie literatury” dla licealistów, seminarium dla nauczycieli, które poprowadzi profesor Tadeusz Sławek, a także koncert, wystawy oraz gry i zabawy wokół książek  dla najmłodszych.